YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN DOĞADA EKİPMAN SEÇİMİ

#1
Merhaba Sevgili Doğa Dostları ;

Öncelikle yazım biraz uzun olabilir, ama İnşallah çok faydalı bir konu olacak.Çoğumuz doğa aşığı insanlarız.Bazılarımız tecrübeli, kimimizde bu sporda yeniyiz.Doğa faaliyetlerimizi 3 kısımda ele alacağım.

1- Dağcılık
2- Kampçılık
3- Doğa Yürüşüyüşü


Dağcılık ;
Saydığım 3 faaliyetide kapsar.Çoğumuz hedeflediğimiz bölgelere yürüyoruz, tırmanıyoruz, kamp kurup dinleniyoruz, geceliyoruz veya günü birlik kısa veya uzun rotalı yürüyüşler gerçekleştiriyoruz.Kendi şahsi fikrim olarak dağcılığın asıl mevsiminin kış ayları olduğunu belirtmek isterim.Kimse yaz aylarında sıcak havada (yüksek irtifalı dağlar) hariç, bu mevsimi dağcılıkta tercih etmez.

Kampçılık;
Yürüyerek veya araçla doğada kamp kurup dinlenmek, gecelemek, temiz hava alıp piknik yapmak vb. sebeplerle yapılan faaliyetler.Her kamp kuran kişi dağcı olmaz.

Doğa Yürüyüşü;
Temiz hava almak, spor yapmak, kondisyon yüklemek, kilo vermek vb. sebeplerle doğada yapılan yürüyüşler.Genelde kısa ve yorucu olmayan yürüyüşler.İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında tercih edilir.Kış ayında yapılıyorsa dağcılıktır.Her doğa yürüyüşüne çıkan kişi dağcı olmaz.

Dağcılıkta bu sporu daha rahat ve konforlu hale getirmek için çeşitli malzeme ve ekipmana ihtiyaç duymaktayız.Bu malzemelerin seçimini doğru yapmak, doğadan alacağımız hazzı daha iyi yaşamamıza sebep olacaktır.Size önereceğim malzemelerde konuyu uzatmadan, detaylara ve çeşitlere girmeden direk hangilerini seçmeniz gerektiğini yazıcam.Peki hangi malzemeler bize en azından başlangıç için lazım olacaktır ?


Giyim Nasıl Olmalı ?

İç Katman ;
Dağcılıkta iç katman en önemli katmandır.Çünkü direk vücudumuza temas edecek, terimizi alıp bi üst katmana taşıyacak ve haliyle bizi sıcak tutacak kısım burasıdır.
Bu katmanda %100 Polyester veya Poliproplen 'den üretilmiş sentetik (Alt ve Üst ) içlikler kullanırız.Ve bunları iç çamaşırı kullanmadan direk vücudumuza giymeliyiz.Asla içimizde pamuklu iç çamaşırı olmamalıdır.

Orta Katman;
Bu katman ısıyı muhafaza edecek olan kısım, yine%100 sentetik malzemeden oluşan sweatshirt, polar (teri dışarı atan kumaştan üretilen polar olmalı) veya havanın durumuna göre kaztüyü dolgulu yelekler kullanabiliriz.Orta katman seçerken, kullanacağınız yere, hava koşullarına ve sarf edeceğiniz efora göre seçim yapmalısınız.Örneğin güneşli bir kış gününde hava sıcaklığı ortalama +7 derece iken yürüyüş halinde dış katman kullanmadan içlik üzerine ince bir polar kullanabilirsiniz veya direk içlik üzerine su ve rüzgar geçirmez ceketde kullanılabilir. Aynı koşullarda 2000 metre üzeri tırmanırken hava sıcaklığı her 100 mt'de 1 derece azalıp rüzgar hızıda yükseleceği için üşüme halinde kaztüyü tercih edilebilir.Ama şunu belirteyim hedefinizde yüksek irtifa tırmanışları ve bu yükseliklerde gecelemek gibi (4000 mt ve üzeri) düşünceleriniz yoksa kaztüyüne boşuna para vermeyin, polar yeterli olcaktır.

Dış Katman;
Diğer bir adıyla dış kabuk, bizi dışardan gelecek yağmura, kara, rüzgara karşı koruyacak kısım.Bu katmanda Gore-tex , Hyvent ürünü olan mont ve ceketleri kullanmalıyız.Daha farklı kumaş çeşitleri var fakat, konunun başında söylediğim gibi sizlere çok fazla çeşide detaya girmeden, kafa karıştırmadan direk en iyisini ve gerçekten işimize yarayacak olanları anlatacağımı söylemiştim.Gore-tex ve Hyvent olan giysiler size en iyi performansı verecek olan dışkatmanlardır.Bu katmanda giyeceğimiz giysi su ve rüzgar geçirmez özellikte olmalıdır.Bu ceketleride 4 çeşit olarak bulabilirsiniz.

1- Su ve rüzgar geçirmez ceketler

2- Su ve rüzgar geçirmez dış kısım, polar veya kaztüyü dolgulu iç kısım sabit.

3- Su ve rüzgar geçirmez üst kısım, polar veya kaztüyü dolgulu iç kısım, dilediğinde çıkarılabilen.Bunlar 3 in 1 diye satılıyor

4- Özel üretilmiş su ve rüzgar geçirmez üst kısım, kaztüyü dolgulu iç kısımdan oluşan yüksek irtifa tulum ve parkalar

Dış katmanda herkes yine kullanım alanına göre seçim yapmalıdır.Benim önerim dış katmanı ve orta katmanı ayrı ayrı almaktansa 3 in 1 mont alarak tasarruf etmenizdir.Bu katmanda kaztüyü dolgulu ceketleri eğer yüksek irtifa (4000 mt üzeri) hedefiniz varsa satın alın.Eğer böyle hedefiniz yoksa polarlı olan 3 in 1 montları tercih edebilirsiniz.Zaten yüksek irtifalar ve çok soğuk hava koşulları için bu saydıklarım harici özel üretilmiş komple vücudu kaplayan kaztüyü dolgulu parkalar veya tulumlar mevcut.Everest, kutuplar, alpler veya kış ayında ağrı dağı düşünüyorsanız bunları tercih edebilirsiniz.

Pantolon;
Yine su ve rüzgar geçirmez olmalıdır.Veya suya dayanıklı olup ıslandığında çabuk kuruyan, esnek, iç kısmı polarlı olan pantolonlar tercih edilebilir.

Bot ve Çorap;
Özellikle dağcılık için üretilmiş, gore-tex (nefes alabilir kumaş) tan üretilmiş, su geçirmeyen, hava koşullarına göre extra ısı yalıtım malzeme dolgusu olan, alt tabanı kaymayan, dış kısmı komple deri olan modelleri tercih etmenizi öneririm.Deri hem uzun ömürlü hemde suya daha dayanıklı olacaktır.Fakat bakımınıda gayet iyi yapmamız gerekiyor.Botumuzu yarım veya bir numara büyük almalıyız.Kalın çorapla ve sıkıca bağlı iken ayağımıza tam oturmalıdır.Kış aylarında kardan ve sudan korunmak için nefes alabilir bi çift tozlukta gayet işimize yarayacaktır.
Bot içine mutlaka %100 polyester veya dengi malzemeden üretilmiş sentetik çoraplar giymeliyiz.Pamuklu teri hapsettiği için zaten doğada ve hiç bir sporda kullanılmaz.Örneğin piyasada dağcılık çorabı diye %50 pamuk %50 polyester çoraplar satılıyor, bunlara aldanmayın pamuk kesinlikle olmayacak.Aksi takdirde en kaliteli dağcı botu bile, ayaklarınız dışardan gelen suyla olmasada içerden terleyerek ıslanacaktır.Buna çok dikkat edelim.

Bere ve Eldiven;
Atalarımız ''Ayağını sıcak, başını serin tut demişler''. Gerçektende bu durum çok önemli.Fakat insan vücudunda başımızda, ellerimiz ve ayaklarımız gibi ısıyı en çok kaybettiğimiz yerdir.Bere seçerken, polar ve benzeri sentetik malzemeden üretilmiş ürünleri tercih etmeliyiz.Başımızı hem sıcak tutmalı hemde teri dışarı atarak sıcak ve kuru kalmalıyız.Aksi takdirde başımız terler ve bereyi çıkarıp rüzgarı aldığımız anda o soğuk taa beynimize işler ve hastalık kaçınılmazdır.
Eldivende suya dayanıklı veya su geçirmez, rüzgar geçirmez ve hava şartlarına, kullanacağınız yere göre ısı yalıtımlı ürünler tercih etmeliyiz.

Sırt Çantası ve İçinde Olacaklar;
Dağcılıkta sırt çantası olmazsa olmazdır.Çantamızın başlangıç için 28 - 30 lt yi geçmemesine dikkat edin.Omuz askılarında kaliteli malzeme kullanılmış olmasına,sırt kısmında dolgulu destekler olmasına ve suya dayanıklı olmasına dikkat edin.
Çanta içinde her zaman olması gerekenler; İlkyardım çantası ( gazlı bez, tentürdiyod, oksijenli su, aspirin), kaliteli bi termos, işimizi görecek orta halli bi çakı, ateş için çakmak, el feneri, panço gibi aklıma gelen malzemeler bunlar.Bu malzemeler fazla yer kaplamayan ve ağırlık teşkil etmeyen, ama doğada büyük öneme sahip çantamızda her daim bulunması gereken malzemelerdir.
Yiyecek ve içecek konusuna girmeyeceğim çünkü bu tamamen kişinin programına hedefine göre miktarı ve çeşidi değişecektir.

NOT: Bütün bu yazdığım başlıklar, açıklamalar, malzemeler, tamamen kendi görüş ve tecrübelerimdir.Önerdiğim malzemeler Dağcılıkta başlangıç için fazlası ile yeterli olacak ekipmanlardır.Çadır, uyku tulumu, kask, baton veya tırmanışlar için gerekli teknik ekipmanlar ilerleyen zamanlarda alınabilir.

Aslında doğada üşümek, terlemek, yorulmak bu işe gönül vermiş kişilere doğanın vereceği hazzı ziyadesiyle artıracaktır.Bu konuyu o kadarda abartıp dert etmek gerçek bi dağcıya yakışmaz.
Eksiğim, yanlışım, hatalarım mutlaka vardır.Faydalı olabildiysem ne mutlu bana.Değerli görüşlerinizi, eklemek istediklerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum...
 
Son düzenleme:
#2
Gayet kısa, sıkıcı olmayan ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Fazla ayrıntıya girmeyeceğinizi belirtmişsiniz bu yüzden ayrı olarak müsait bir vaktinizde bazı ayrıntılar hakkında bilgi fikir almak isterim
 
#3
Öncelikle merhabalar ;
Yazıma sabredip okuyup beğendiğiniz için teşekkür ederim. Günlük hayattaki işlerim sebebi ile uzun zamandır foruma uğrama fırsatım olmadı.
Kafanıza takılan sorular için özel msj atabilirseniz size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. İstediğiniz bi konu varsa bildiğim kadar yardımcı olmaya çalışırım.
 
#5
Uzun aradan sonra yine bir kış ayında forumdayım. Yorumlar için teşekkür ederim. İnşallah yeni konularla faydalı olmaya çalışırım.