Uzun sırt çantalı yürüyüşlere hazırlık

Ercan

Yeni Üye
Karia veya likya yolu yürümeyi planlıyorum ama senelerdir sağlık nedeniyle yürüyüş yapmaya imkan bulamadım. Zorlanacağımın bende farkındayım. Kısa sürede bu tip uzun 1 aylık yürüyüşe nasıl kendimi hazırlarım ne dersiniz

Yürü Ercan kardeşim, bakkala da olsa yürü. Akşamları 5'er km yürüsen bile açılırsın. Belki gitmeden önceki son 1 hafta içinde doğada 15 kmlik trekking yapman kendini sınaman açısından faydalı olur. Ne bileyim ayağın su toplar, bir yerin ağrır aksar bunları anlarsın.

Normal şartlar altında, sağlıklı bir hayat için günde ortalama 10.000 adım (ort. 8 km) öneriyorlar. Likya ya da Karia öncesi @Alaattinin Kafa Lambası'nın da belirttiği gibi, yürüyerek zihnen ve bedenen kendinizi tanımanız önemli. Bunun sonraki aşaması gerçekten kaliteli, hafif ayakkabı, çadır ve çanta. Bir sonraki aşama ise yürümek istediğiniz zaman. Kültür rotalarında zorlandığınız zaman (bazı etaplar istisna elbette) bırakmanız, civardan yardım istemeniz (yakın pansiyonların, işletmelerin telefonları likya ve karia yolları ile ilgili kaynak web sitelerinde bulunuyor) bırakabilirsiniz. Ayrıca, illa rotanın tamamını yürümek durumunda değilsiniz. Bölüm bölüm ilerleyebileceğiniz gibi, sadece kolay etapları da yürüyebilirsiniz.

Doğayla ilgili filmleri çok sevdiğimden Yaban ve
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
filmlerinin ikisini de izledim ve bayıldım.Gerçi ikinci filmde hayata karşı bu denli umursamaz oluşunu da sorguladım.Hiçbir insana ihtiyaç duymadan sadece doğayla başbaşa kalmayı tercih ediyor adam.İlginçti.

her gün mü yürümeliyiz yoksa bir gün arayla mı kasların gelişe bilmesi için 1 gün arayla yürümek daha mantıklı geliyor bana

Ege

Yeni Üye
uzmanlar her gün 6000 adım yürümeyi tavsiye ediyor. Bu da yaklaşık 4 - 4,5 km mesafe demek.