Tozluk: Nasıl Seçmeli?

DoğaDostu

Yeni Üye
Tozluk: Nasıl Seçmeli
Kar, su, toprak ve çakıl taşları, en su geçirmez botlara bile sızmanın bir yolunu bulur. Bunu önlemek için tozluk giyin. Tozluklar, ayaklarınızı başka maddelerden tamamen korumak amacıyla ayakkabınızın korumasız üst kısmını kaplar.
Tozluk alışverişi karmaşık değildir. Bu yazı size temel bilgiler sunar.


Tozluk Türleri
Hangi aktivitelerle ilgileniyorsunuz?
Doğru bir çift tozluk, planladığınız seyahatlerin türlerine ve beklediğiniz koşullara bağlıdır. Başlıca türler aşağıdaki gibidir:
Seyahat tozlukları: Çok hafif ve nefes alabilen bu tozluklar, ılıman iklimde yapılan seyahatler sırasında küçük taşlara, iri kuma ve hafif yağmura karşı temel koruma sağlar.
Dağcılık tozlukları: Bunlar, baştan sona yürüyüş, kar raketi yürüyüşü, dağcılık ve kros kayağı için tasarlanmıştır. Taşlardan aşınmaya ve suya karşı ekstra koruma sağlar.
Keşif tozlukları: Bunlar, ağır işler için koruma sağlar ve zorlu koşullardaki uzun dağ seyahatleri sırasında ilave yalıtım sunar. Birçoğu üstün rahatlık ve koruma için su geçirmez, nefes alabilen kumaştan yapılmıştır.
Kadın tozlukları: Bunlar yukarıdaki kategorilerin tümünde yer alabilir ama kadın modelleri tipik bir şekilde daha kısadır ve kadın baldırına özel olarak uyum sağlaması için üst kısmın çevresi biraz daha geniş tutulur.Yükseğe Karşı Düşük
Tozluğun yüksekliği ne kadar koruma istediğinize bağlıdır.
Düşük tozluklar bilek yüksekliğinde, yaklaşık 8" ila 12" uzunluğundadır. Bunlar, sadece yoldaki toprağı ve yağmuru botlarınızdan uzak tutmaya ihtiyaç duyduğunuz, zorlu olmayan koşullar için en iyi seçenektir.
Normal tozluklar baldır hizasında, yaklaşık 15" ila 18" uzunluğundadır. Bunlar, derin karda yürüyüş yapmak, ıslak temas veya kötü hava koşulları gibi sert şartlar için tasarlanmıştır.

Tozlukların Özellikleri

Giriş sistemi: Tozluklar genellikle öndeki sökmeli-takmalı tutturucularla açılır ve kapanır ancak yeni modellerde sağlam bir fermuarlı giriş vardır. Daha eski modellerde daha az kullanışlı bir açma/kapama erişimli arka giriş yer alabilir.
Üstteki kapanış: Basit tozluklar tipik bir şekilde açma kapama butonuyla ve esnek kordonlarla takılır; bazı modeller biraz daha süslüdür ve üst kısımda ayarlanabilen tokalı bir kayış içerir.
Tarak kayışları: Bunlar, tozluğunuzun alt tarafını botunuzun tarak kısmının çevresinde güvenceye alınır. Basit tozluklarda sadece bağcık vardır. Üst model tozluklarda ekstra dayanıklılık için daha güçlü deri/sentetik kayışlar yer alır.
Bağcık çengelleri: Bazı modellerde sunulan bu çengeller sayesinde ekstra güvenlik için bağcıklarınızı tozluklarınıza iliştirebilirsiniz.

Tozluk Materyalleri
Dış giyimde olduğu gibi, kumaş, elde edeceğiniz tozluk performansının belirlenmesine yardımcı olur. Birçok tozlukta alt kısım çiziklerden korunmak için aşınmaya dayanıklıdır ve üst kısım su geçirmezdir veya suya çok dayanıklıdır. En yaygın kumaşlar arasından aşağıdakileri seçtik:
Gore-Tex: Bu çok ünlü katman, suya ve rüzgâra karşı üstün koruma ve ayrıca nefes alabilirlik sunar. Yağmurlu veya karlı koşullar altında yapılan yürüyüşlerde ideal bir seçenektir.
Cordura naylon: Süper lastikli bu kumaş, buzdan, taşlardan ve bazen isabet eden kanca noktalarından kaynaklanan aşınmalara karşı dayanıklılık için tasarlanmıştır.
Kaplama naylon: Basit tozluklar oldukça hafiftir ve genellikle poliüretan-kaplama naylondan yapılmıştır. Gündeminizde günübirlik içinde kısa bir yürüyüş veya molozlarda, kumda ve ıslak zeminde küçük bir sırt çantalı seyahat varsa, bu kumaş tipi işinizi görür.
Schoeller kumaş: Yumuşak kabuklu bu kumaş ailesi, esneklik ve gevşeklik sağlarken hava koşullarından mükemmel bir şekilde korur.

Tozluklarla İlgili İpuçlar
Ayağınıza rahatça geçirin: Tozlukların birçoğu bedenlere ayrılmıştır ve bu bedenler bir dizi bot numarasıyla uyumludur. Tozlukları denerken, ayağınıza rahatça geçirdiğinizden emin olmak için kayışları ayarlayın. Amacınız, botlarınızın çevresinde mümkün olan en iyi sızdırmazlığı elde etmektir.
Yağmur pantolonunuzun altına düşük tozluğunuzu giyin: Böylece en yüksek derecede su geçirmezlik sağlayabilirsiniz
 

Doğa00

Yeni Üye
güzel bir bilgilendirme genelde %90 tozluklarımı kullanıyorum salomon un kısa kozlukları var trail runnerler ile kullanılanlardan. uzun tozluklar çok fazla terlettiği için pek tercih etmiyorum. çakıl taşı v.s girdiğinde ayakkabınızın içine o taşın ayağınızda su toplama yapma ihtimali çok yüksek çünkü sürtünmeden v.s sürekli o taş orada kalıyor bir süre sonra su toplaması yapıyor . ama bir kış faaliyetinde kesinlikle çok işe yarıyor unutmamaya çalışıyorum kış aylarında .
 
Üst