Poncho tarp - bivak -Bilinmeyen bir barinak kiti

Doğa00

Yeni Üye
Merhaba uzun zamandir arastirdigim ve malzememi degistirmek istedigim icin uygulayacagim bir yontemden bahsedecegim .

oncelikle tarp nedir onu açayim tarp muşamba vari bir malzemedir genelde 3x3 ahir hayvancilik su gecirmezlik saglama gibi amaclarla kullanilan bir malzeme , bunun kamp icin uyarlanmis versiyonu olan bushcraft 3x3 dd tarp ile yaklasik 10gece altinda uyudum geceledim . cadirda kalip alan amacli ise 25 gece felan kullandim zaten cadir malzemesi de naylon tarplarin malzemeside naylon eğer kis kampi yapiyorsaniz -1-5 derece civari ise hava sinek bocek felan çok az oluyor e zaten mat kullaniyorsunuz yerle temaz az uyku tulumuda vucut isinizi stabil tutuyor tek problemi ruzgar eger diyelim ki batidan esiyor siz batiyi kapatacak bir bicimde tarp dizilimi yaptiniz gece bu doguya gecti oradan ruzgar yiyorsunuz. ama bunuda ormanlik alandaysaniz veya etrafinizda dogal olarak ruzgardan koruyacak bir yer varsa halledebiliyorsunuz.veya tarptent biçiminde kurulum yaparakda olabilir.

simdi gelelim benim neden ultra hafif olan 900 gr lik cadirimdan panço tarp ve bivaga geçmek istememe ; birincisi hem yağmur ekipmani hemde barinak olarak kullanabilmek icin yani 300 gr lik yagmurluk ve alt yagmurlukla birlikte 500 gr dan kurtulup panço dan yararlanmak , çanta yagmurlugu yerine panço kullanmak , çok basit kurulumu olmasi , cadira gore daha dayanikli olmasi cadira kapi acmak için malzemeyi kesip dikiyor su gecirmezligini saglamaya ugrasiyorlar ve bu dayanikliligini etkiliyor pançoda oyle bisry çok az var panço daha yekpare . bivak - mountain laurel designs bug bivy 1 muadili aliexpressten sineklik ve zemin korumali bug bivagini aldim ikisini birlikte kullandigimda bir çadirdan farki olmayacak. 900 gr cadir 600 gr yagmurluk 120 gr canta yagmurlugundan 150 gr poncho 210 gr bug bivak ina geçtim çantamda yer bile kaplamiyor hatta gundelik kullandigim yagmurlugun yarisi kadar yer kapliyor bu barinak biçimi için 2 adet batona ihtiyaciniz var yada agaca da gerebilirsiniz ama baton en guvenlisi. ilk kampi yakin zamanda yapacagim bilgilendiririm :) iyi gunler.
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Geçmişte bivak tarzı bi çadır kullandım. https://www.outdoorhaber.com/malzeme-inceleme/ferrino-bivy-hl-bivak-cadir-inceleme sıcak havada kullanmak mümkün değil, soğuk havada, özellikle havanın geç aydınlanıp erken karardığı mevsimlerde sürekli yatar pozisyonda olmak felaket kötü bir deneyim. akşam 6 gibi içine giriyorsun, ertesi gün 7 gibi çıkıyorsun, 13 saat boyunca tabuttaymiş gibi bir durum söz konusu.

Antalya (Toroslar) için konuşuyorum, Kasım ayında buz gibi havada, oldukça da yüksek sayılan bir yerde engerek yılanı gördüm. Gece boyunca tilki, çakal, domuz gibi hayvanlar gelip gidiyor. Standart çadırların iç tentesi bu bakımdan güven veriyor. Daha huzurlu uyuyabiliyorum.

Aşağıdaki gibi bir şey 420 gram. Onun altındaki 290 gram. Tabi oldukça tuzlular, ancak malzeme bulduktan sonra (20 denye naylon kumaş ve tül) biraz daha ağır olmak koşuluyla kendimiz bile imal edebiliriz.

plexamid-blue-angle-l_67f9da2d-ab99-4859-9010-97eb1b816deb_2048x.jpg

hexamid-solo-tent-l-3_2048x.jpg
 
Üst