Outdoor Bıçak

arkadaşlar merhaba dağda kırda kampta kullanılabilecek, ciddi sağlam dayanıklı, yeterince keskinliği olan önerebileceğiniz bir bıçak var mı ? Morakniv robusta biraz baktım güzel gibi duruyor fakat fiyatından dolayı kalitesiz olabileceğini düşündüm. link:
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Sürekli bıçak kullanan arkadaşlarımız varsa cevaplarını beklerim.

serçe parmağı uzunluğunda bi çakım var, yetiyor da artıyor. bıçakla geyik avlayıp pişirmeyeceğime göre doğada kocaman bıçak taşımak bana mantıklı gelmiyor. 100 liraya satıldığına göre toptancı bunlara 60dan veriyodur, toptancıya yurt dışından gelişi 30-40 liradır. 30 liralık bıçaktan da solingen performansı beklememek gerek.çok zorlanırsa çat diye kırılır :p:p:p

bu arada çoğu kişi solingeni bir marka veya çelik tipi zannediyor. solingen almanya'da bir yer. nasıl bizde bursa bıçakları meşhursa almanya'nın da solingen bıçakları dünyaca meşhur.

Videoların ikisi de bahsi geçen model değil. Biri companion biri de frost woodcarving. Söylenecek şey çok...

Neyse uzatmayayım. Attığınız videolardan bu konu hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığınızı çıkardım.

Ticari meta diyelim geçelim. İyi günler

la havlee :)) bıçaktan anlamak için metalden anlamak, onun için de metalurji mühendisliği okumak gerekir. ilk örnekteki eleman gibi soğukta yapsınlar şu deneyleri biz de şapka çıkaralım. kırılmaması zaten beklenen bir şey değil. kırılmaması eşyanın tabiatına aykırı olur.

ayrıca o model de kırılıyor, hem de çat diye.

Bakın ne diyeceğim. Bu alet internette 100 lira altına satılıyor. Maddi durumunuzun elverdiğini düşünüyorum. Alın bir kenara koyun. Ara sıra şöyle bir kullanır test etmiş olursunuz.

Böylelikle metalurji müh. olmasanız bile (!) en azından bir fikir sahibi olacağınız kanaatindeyim. Hatta siteye incelemesini dahi yazabilirsiniz.

Bu vesileyle soruyu soran arkadaş da yararlanmış olur.

bi süre taşıdım.. baktım peynir sucuk kesmekten başka işe yaramıyor, minicik bi cep çakısı bulunduruyorum. cidden ihtiyaç olmadığı halde kocaman bıçaklar taşınmasına sıcak bakmıyorum. ihtiyaç varsa eyvallah. maksat kesici bir yardımcı alet bulundurmaksa cidden minnacık çakı yetiyor da artıyor. kamp yükünü hafif tutma saplantım oluştu.. belki bununla alakalı, gereksiz olduğunu düşündüğüm bi şey olduğunda hemen hafif alternatiflere yönlendiriyorum.