merhaba ekipman konusunda fikre ihtiyacım var.

genç izci

Yeni Üye
merhaba uzun zamandır takip ediyorum forumu. izcilik ormancılıkla uğraşmaktayım doğayı çok seviyorum. genellikle otostop ile bir yere kamp atmaya giderim 2-3 gün kalıp tekrar otostop ile başka bir kamp alanına gidip 1 hafta v.s geçiriyordum önceden ancak sırt çantam ve ekipmanlarımın ağır olduğunu gördüm.ayrıca eskidiler arabayla kamp a gitmediğimde ve otostop ile gezdiğimde kullanacak bir çanta arıyorum çanta için bütcem 200-650arası. deuter alacak param yok ancak https://www.decathlon.com.tr/trek500-sirt-cantasi--id_8491991.html bu ve şu klasik decathlon 60 lt çantası https://www.decathlon.com.tr/forclaz-sirt-cantasi--id_8300843.html arasında kaldım 285 tl olan. https://www.decathlon.fr/sac-a-dos-trek900-5010-f-ble-id_8493062.html bu olsa aslında tr de satılmıyor güzel imiş . 80 lt biraz fazla gibi geldi gözüme ancak. bu yaz çok fazla gezmek istiyorum otostop ile ege ve akdeniz koylarında kamp yapmak istiyorum. belki sonra boluya v.s gidebilirim 20-25 gün yolda olacağım genel olarak tavsiyeleriniz nelerdir. birde ürün ürün fikrinizi merak ettim. sırt çantamı değiştirmek istiyorum trekking botum var batonlarım var trekking teknik tshirtler var uv korumalı şapkam v.s var. ek olarak neler alsam iyi olur ? birde ankarada yaşıyorum 10 derecelik tulum çokca yetiyor yaza bazen ilkbahara hatta ama salda gölüne v.s gitmek istiyorum açık alanda 10 derece tulum yetermi ? ürün ürün fikrinizi merak ettim yanıtlar için teşekkürler.https://www.decathlon.com.tr/nh110-sandalet-id_8357753.html - normal sandaletim var ama kampta kolaylık sağlar diye düşündüm

https://www.decathlon.com.tr/mh100-yamurluk-id_8492390.html yağmurluk softshell gerekli sanırım.

https://www.decathlon.com.tr/mh500-su-isiticisi--id_8504347.html odun ateşinde ısıtabilirim suyuçay kahve vs için

https://www.decathlon.com.tr/trek-500-suluk-id_8493245.html bundan kullanan varmı genelde 1.5 lt şişelerde taşıyorum ama al çıkart uğraştırıyor.

https://www.decathlon.com.tr/500-trekking-sapkasi-id_8526264.html bu nasıldır kullanan varmı ?

https://www.decathlon.com.tr/fresh-golgelik--id_8300081.html bu tarp nasıldır ?
 

Everhard

Moderator
Merhabalar,
Çanta konusuyla başlayalım. O 285 lira olandan koşarak uzaklaşın derim. Oldukça dandik bir çanta. Sırt sistemindeki alüminyum direk (aslında direkler olması lazım) tek adet ve ortada. Kesinlikle kamp yüküyle sırtta yürünecek bir ürün değil. Trek 500 ü incelemiştim. Fena görünmüyor. Hele diğerine göre çok çok iyi. Benim önerim ise 60 litre civarı yeter diyorsanız şu aşağıdakilere bakın mutlaka:
https://www.k2outdoor.com.tr/urun/timberline-merak-55-sirt-cantasi
https://www.k2outdoor.com.tr/urun/timberline-challenger-60-10-sirt-cantasi
https://www.k2outdoor.com.tr/urun/timberline-elan-60-sirt-cantasi
Diğer ürünlere gelirsek Decathlon'un bir sandaletini uzun süredir kullanıyorum. Herhangi bir şikayetim yok. Ama bütçe uygunsa sandalette Keen öneririm kesinlikle.
Bahsettiğiniz yağmurluk iş görür bir ürün. Kendi membranını kullanmışlar. Çaydanlığı çelik yerine anodize alüminyum alırsanız daha hafif olur. Ali express'te çok uygun fiyatlara var.
Hidrasyon torbasına gelince çantanızın hidrasyon sistemiyle uyumlu olması gerekmekte. Eğer bu varsa pratik oluyor tabi. Değerlendirilebilir. Şapka şapka işte ya ihtiyacınız varsa alın gitsin.
Tarp konusu ise çadırınızla alakalı. Çadır varsa özellikle yazın bu tarp fazladan ağırlık olacaktır size. Zira hiç hafif değil. 2,6 kg.
Son olarak 10 derece konforu olan tulum Salda gibi bir yerde fazla bile gelir.
 
Everhard'ın dediklerine ilaveten, naçizane görüşlerimi yazayım ben de.

1- Bu mevsimde trekking botu sahiden ne kadar gerekli, öncelikle bunu bir düşünmeniz lazım. Karadeniz tarafına gitmiyorsanız çok gerekli olmadığını düşünüyorum.
2- Çanta illa Decathlon olsun istiyorsanız ve Trek 500 modeli pahalıysa şunu düşünebilirsiniz. Easyfit 70L
https://www.decathlon.com.tr/easyfit-sirt-cantasi-70-l-id_8300845.html

Neden bu çanta derseniz, bel desteği çok iyi ve Easyfit ile kolayca ayarlamak mümkün. Ben bu tarz durumlarda müşteri yorumlarını okumak için Türkiye sitesine değil co.uk sitesinde yorumlara bakarım. Zira bu işler ülkemizde ne yazık ki daha yeni yeni oturuyor ve tecrübemiz de çok az. Şu yorumlara göz atmanızı öneririm dolayısıyla: https://www.decathlon.co.uk/en/pageReviews?productId=8300845&collaborator=0&filterReviews=&sortReviews=helpful

Bu fotoğrafı ise kendim Likya yolunda, Gelidonya'dan Adrasan'a inerken çektim. Bu arkadaşlarla yolda tanışmıştım.

Ben Phaselis'te yolu sonlandırıp İstanbul'a döndüğüm halde bu çift yoluna devam etti ve çantayı resmen ırgat gibi kullandıklarına ben şahidim.

Ama içinize sinmezse yine Everhard'a kulak verin ve Timberline almaya çalışın. Sıfır alamıyorsanız da sahibinden'de ikinci el fiyatları 300-400 lira arasında değişir. Bir araştırın derim.

3- Hidrasyon için hiç camelback (şu link paylaştığınız su torbalarından) kullanmadım. Günübirlik seferler için pratik olabilir ama içindeki su bitince çantadan çıkarıp yeniden doldurması falan daha zahmeti. Bkz: üstteki fotoğraf ve tecrübeyle sabittir ki 1.5 L pet şişe iyidir. Biraz içince sıkıştrabilirsin, kolayca doldurup kolayca içebilirsin. Çantayı indir kaldır yapmaya üşenmeyin, susuz kalmak kötü bir alternatif. Hem 2-3 dk omuz ve sırt bölgeniz havalanmış olur.

4- Yağmurluk olarak benim kişisel çözümüm şu: https://www.decathlon.com.tr/balkclk-panco-yamurluk-pocket-id_8300253.html
At çantaya gitsin. Tabii hava hem sıcak hem yağmurluysa içten terleme yapması mümkün. Ama öyle bir ortama henüz denk gelmedim bu mevsimde.

5- Salda gölü ve civarına gitmediğim için sıcaklık nasıldır bilmediğim için tulum konusunda yardımcı olamam. Ama serin olabilir. Birden fazla uygulama (AccuWeater, Windy, Weather Radar vs) üzerinden kıyaslayıp ortalamasını alın ve ona göre seçim yapın.

Bol şans.
 
Son düzenleme:
Üst