Likya Yolu - MAPS.ME rotası

ceylansinan

Yeni Üye
Açıkçası şimdiye kadar neden aklıma gelmedi bilmiyorum ama aklıma gelmişken paylaşayım, belki birileri faydalanır dedim.

Öncelikle MAPS.ME (MapsWithMe) nedir?
https://maps.me/ adresinden erişebileceğiniz, akıllı telefonunuza indirebileceğiniz, internet bağlantınız olmasa da sadece GPS üzerinden offline çalışma imkanı da sağlayan bir çeşit harita uygulaması. Uygulamanın asıl amacı, sanıyorum ki yurt dışına çıkmadan önce gideceğiniz yerleri kabaca belirleyip orada fazladan internet ücreti vermeksizin offline rotayı takip edebilme anlayışı.

Doğrusu Nisan 2018'de Likya'yı yürümeye karar verdiğimde bundan ben de haberdar değildim. Yanıma sadece Kate Clow'un hazırladığı kitabın içinden çıkan geleneksel haritayı almıştım. Fakat yolda tanıştığım birisi bana gösterince maille göndermesini istemiş, yolun kalanında epey faydalanmıştım.

Esasında Google Earth dosya uzantılı, *.KML dosyasıdır.
https://drive.google.com/open?id=1BDIWoaxFJTzlk-Q-Uc8ZHt4No1kDaFaH

^Bu adresten, dosyayı telefonumuza indirip "Maps.me ile aç" diyoruz yahut uygulamayı açıp bu dosyayı göstererek ilerliyoruz. Dosyayı asıl yaratan yabancı biriydi sanırım. Kendi yürüdüğü yolu çıkarıp paylaşmış aslında. Fakat ben yolun tamamını yürümemiş olsam da Phaselis'e kadar sorunsuzca bu harita sayesinde yolumu bulabilmiştim.

Ben IOS üzerinde kullandım ama bana gönderen arkadaş Android üzerinde kullanıyordu. Dolayısıyla her iki platformda da test edildi diyebilirim. Ha diyeceksiniz ki Likya Yolunda rotayı takip etmek ne kadar zor? Mevsimine göre bazen fazla uzayan makiler yolu kapatıyor, taşlardaki boyalar yağmur vs. sebebiyle siliniyor falan. Dolayısıyla yoldan saptığım durumlar olmuştu...
 
Son düzenleme:
Üst