Likya yolu için en iyi zaman

Arkadaşlar Likya yolunu yürümek istiyorum, nedenleri ile birlikte bu yolu yürümek için en uygun zamanı paylaşırsanız sevinirim.

1 Mart - 1 Mayıs arası

15 Eylül - 1 Aralık arası

bence Likya yolu için en iyi zamanlar.

1 Mart - 1 Mayıs arası bölgede çeşmeler akacaktır, ancak yaz sonu gittiğinizde bu çeşmelerin çoğu akmıyor. Geçen hafta yeni geldim. İlk defa Mart ayında iki hafta yürüdüm. Mart ayında hava mükemmeldi. İstisnasız her çeşmeden su akıyordu.

1 - 31 Mayıs arası gidecekler inceden kavrulmaya hazır olsunlar, zira Mart ayında bile bazı etaplarda hava oldukça bunaltıcıydı. Haziran, Temmuz ve Ağustos (ve Eylül ayının ilk iki haftası) aylarında yolun tamamını yürümek işkence olur. Ağaçların gölgesi altında yürünen birkaç etap harici yaz aylarında Likya yolunu yürümenizi önermem.

sıcak havayı göz önünde bulundurmama rağmen, su tedariki konusunu düşünememiştim. peki aralık, ocak ve şubat ayları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Geçtiğimiz senelerde, Aralık ayında bir kaç parkur yürüdüm. Neredeyse tamamı yağmurluydu. Şöyle bir sıkıntı oldu. Yağmurda kamp kurduktan sonra çadırı ıslak bir şekilde çantaya kaldırınca, akşam tekrar kurduğumda çadırın içi tamamen ıslanmış oluyordu. E üst baş da ıslak (her ne kadar panço vs giysemde) yani çok fazla tadı olmuyor açıkçası. Bu yıl Şubat ayında gitmeyi çok istedim, ancak 28 günün 20 günü yağışlıydı.

Bir de Demre-Finike ve Tahtalı etaplarında kış aylarında kar olacağını unutmayın.

Ha yürünmez mi? yürünür elbette. yağmurla ve karla alakalı bir sıkıntınız yoksa misler gibi yürürsünüz.