Likya yolu bot mu yaklaşım ayakkabısı mı?

#1
Önümüzdeki sene için likya yolu yürüyüşü yapmayı düşünüyorum. Hazırlıklarına şimdiden başladım.

Ayakkabı olarak bilek burkulmasına karşı gore tex bot mu yoksa yaklaşım ayakkabısı mı tercih etmeliyim.

Cevaba göre tavsiye edeceğiniz ürün olursa çok faydası olacak.

700 800 TL bütçe ayırabilirim.

Şimdiden teşekkürler.
 
#2
Merhaba, bence biraz mevsimsel yaklaşmak gerekiyor.

Ben geçen sene Nisan 15-Mayıs 2 arasında 317 km'lik bir parkurunu yürüdüm. Hiç yağmur yağmamıştı gündüz, gece ise 1-2 kere çiselediği olmuştu.
Ve columbia'nın hava alan, hatta su da alan, ve hatta su alınca çabucak atsın diye kanalları olan bi ayakkabısı ile yürümüştüm:

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


Bilek burkulması yaşamadım. Ama çift baton kullanıyordum. Yolda nişanlı bir çiftle tanışıp arkadaş olduk, onlar da gayet Salomon (modelini bilmiyorum) trail ayakkabıları giyiyordu. Yüksek konç olsa dediğim 1-2 yerden birisi, Gelidonya'dan Adrasan'a inerken falandı. Eğim bazı yerlerde çok dik oluyor ve yengeç gibi yan yan inmiştik, batonlarla destek alarak. Ama sırf orası için de bot giyilmez.

Ama mart-şubat için belki bot gerekir. Mayıs'tan sonra direk hiç yürümeyin daha iyi zaten, anlamı yok o sıcakta gitmenin.
 
Son düzenleme:
#5
Ben belirttiğiniz tarihlerde yaklaşım ayakkabısının daha mantıklı olduğu kanaatindeyim. Zira havalar o zamanlarda ciddi derecede ısınmaya başlıyor likya coğrafyasında. Hatta su geçirmez olmasına dahi gerek olmayabilir. Bir de yaklaşım ayakkabılarının yarım boğazlı modelleri oluyor bazı markalarda. Onlar da incelenebilir. Şu iki link yardımcı olabilir size:
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.