Kış kampı için Uludağ'da Çobankaya mı yoksa Sarıalan mı?

icemanphts

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,

Forumda yeniyim, hatalarım olursa şimdiden affedin.

Yakınlarda kızımla Uludağ'da bir kış kampı yapmayı planlıyoruz. Kış kampına uygun ekipmanlarımız var (-12 derece konfor değerli uyku tulumu, extreme çadır, vb.). Daha önce yaz mevsiminde Çobankaya'da yürümüşlüğümüz var, nispeten biliyoruz Çobankaya'yı. Ancak hatırladığım kadarıyla kamp yapılabilecek çok uygun bir yer yok gibi. O yüzden Sarıalan'ı da değerlendiriyoruz.

Bu iki yerde daha önce kış kampı yapmış veya her iki bölgeyi de bilenler varsa bana tavsiyede bulunabilir mi?

Internette özellikle youtube'da çok fazla bilgi yok. Kışın Sarıalan ile Çobankaya arasını günübirlik yürüyen birkaç kişinin videosu dışında herhangi bir şey yok maalesef. Yalnız izlediğim videolarda Sarıalan ile Çobankaya arasında kamp için güzel birtakım yerler var gibi. Bu nedenle en kötü ihtimalle Çobankaya'dan Sarıalan'a doğru inerken kamp için uygun bir yer bulmayı umuyorum. Aşağı çok inmezsek dönüş için Çobankaya'daki, yok inersek Sarılan'daki teleferik istasyonunu kullanmayı düşünüyorum.

Uludağ'da kış kampı için insanlardan uzak, tercihen ağaçlık içerisinde bir yer tavsiye edebilecek var mı?
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Merhaba,

Küçük kız çocuğuyla kamp yapmak için Çobankaya bence daha uygun. İlk kış kampı olacaksa üşüyebilir, huysuzlanabilir. Yakında migros market var, kafeteryalar var. Bursa manzarası izlemek için Bakacak'a yürüyebilirsiniz.

Sarıalan - Çobankaya arası batak kar vardır. Yürürken çocuğunuz, hatta belki de siz bile zorlanabilirsiniz. Bir de Çobankaya'dan aşağı inişte dikkatli olun, kar patikaları kapatmıştır. Yanlış yöne sapıp kaybolma, derin vadilere inme ihtimaliniz var. Sarıalan bölgesinde kaybolanların çoğu yolu şaşırıp yanlışlıkla aşağı doğru alçalmaları neticesinde kayboluyorlar. Bahsettiğim bölgede geçen yıl yaşlı bir amca düşüp hayatını kaybetti.

Çobankaya camisinin oradan Bakacak istikametine 200 300 metre ilerleyin. Yolun solunda kocaman, 3 metrelik bir kaya var (sanırım Çobankaya ismini de bu kayadan alıyor). Çocuk parkı ile araları 50 metre. Çobankaya'da kış kampları genelde orada kurulur.

Bir diğer seçenek de (kafa dinlemeye daha uygun) bu kayanın aksi istikameti yani yolun diğer tarafındaki softaboğan mevki. Ancak softaboğan'a kadar alçalmayın. Yolun 50-100 metre kadar paralelinde, çam ağaçlarının arasında kafanıza yatan güzel bir nokta bulabilirsiniz.

Vaktiniz olunca Bursa Kamp yerleri yazısını okuyun. Yazıyı henüz istediğim kadar olgunlaştıramadım, fakat fikir verecektir.

Kolay gelsin.
 

icemanphts

Yeni Üye
Bilgi için çok teşekkür ederim.

Birçok yazınızı zaten daha önce okudum ve çok bilgi edindim. Teknik ekipmanlarımın birçoğunu tavsiyeleriniz ışığında aldım. O yüzden sık sık ziyaret ediyorum outdoorhaber.com'u. Youtube'ta da takip ediyorum.

Kızım çok küçük sayılmaz, 20 yaşında :)

Softaboğan tarafları kalabalıktan uzak mıdır? Şelaleyi ziyarete gelebilecek olanlardan uzakta olabilir miyiz? Yola yakınlığı nedeniyle geçen araçların seslerini duyar mıyız? Zira medeniyetten en ufak bir ses dahi duymak istemiyoruz.

Sarıalan istasyonunda insek, yine insanlardan uzak güzel ağaçlıklı bir yer bulabilir miyiz? Ya da her ne kadar tavsiye etmeseniz de, Çobankaya'dan Sarıalan'a patika yoldan inersek, güzel yerler bulabilir miyiz? Kaybolma sorunu yaşamayız sanırım, yön bulma konusunda biraz bilgi sahibiyiz ve ekipmanımız var. Tabii büyük konuşmamak lazım :D

Çok soru sordum, biliyorum, ama yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Takip ettiğiniz için teşekkürler. Oo kocamanmış :) benim de 16 yaşında kızım var. Ancak henüz kamp olaylarına girmedik :)

Softaboğan şelale tarafına kışın kardan ötürü inen olmaz. Yolun 100-150 metre paraleline kadar inin. Ağaçlar arasında illa sessiz sakin bir köşe bulacaksınız.

Mutlak sessizlik derseniz, oteller mevkinden Volfram'a yürümenizi öneririm. Ancak aksilik yaşarsanız geri dönmeniz baya bir vakit alacaktır.

Bir alternatif de birinci oteller mevkinden telesiyejle (oturmalı olanla) yukarı çıkıp çam ağaçlarının bittiği mevkileri dolaşmak. Aşağıdaki fotoğraf bahsettiğim bölgede çekildi.

 

icemanphts

Yeni Üye
Kızınızla da kamp yapın, çok eğlenceli oluyor :)
Kızım Irmak (doğayı çok sevdiğim için Irmak adını verdik) çadır ve tarp (tente) kurmayı, birçok düğümü atmayı, ateş yakmayı vb. öğrendi vaktimiz oldukça yaptığımız doğa kamplarında. Tam bir dağlar kızı Reyhan :)

Bu bilgiler çok faydalı oldu. Sağ olun.

Volfram madeninin olduğu yerde, yazınızdaki fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla, ağaç yok sanırım. O yüzden orayı eledik :) Ağaçları seviyoruz.

Telesiyejle gidilen yeri değerlendirebiliriz. Ancak çadırları neden orman içinde değil de rüzgara ve yağışa maruz kalacak bir yerde kurduklarını anlamadım. (Bu arada fotoğraf çok güzel.)

Şu durumda ilk olarak Softaboğan tarafındaki yeri değerlendireceğiz. Bu arada Softaboğan'da ateş için ölü ağaç/dal vb. bulmamız zor olur mu?
Araç sesi rahatsız ederse, ikinci seçenek Telesiyejle ulaşılan yere bakacağız. O da olmadı, Çobankaya ile Sarıalan arasını değerlendireceğiz. 3 gün 2 gecelik bir kamp olacak.

İstanbul'a nispeten yakın ve ulaşımı kolay olduğu için kısıtlı zamanımızda Bursa ve çevresindeki doğal yerleri tercih ediyoruz. Bahsettiğiniz yazı bizim için altın niteliğinde.

Yine İstanbul'a yakın, insanlardan uzak doğa içerisinde kamp yapılabilecek yerler arayışındayız.

Tekrar teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz. Başarılar...
 
Üst