Kaz Tüyü Malzeme Yıkama

Everhard

Moderator
Arkadaşlar merhaba
Bir sorum olacak, kaz tüyü malzemeleri yıkarken, malum nikwax gibi tüye özel ürünler ve makineye tenis topu koymak gibi özel işlemler yapıyoruz.
Benim sorum hiç daha önce çok sayıda kaz tüyü malzemeyi tek seferde yıkayan var mı? Örneğin iki adet ceket üç dört tane de yelek gibi. Bunlar sizce tek seferde makinede yıkanabilir mi? Daha önce deneyimleyen olduysa fikirlerinizi bekliyorum.
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
hacım ben şöyle yapmıştım. ilk önce makinenin deterjan haznesini sökmüştüm. güzelce yıkayıp eski deterjan artıklarını temizlemiştim. Sonra hazneyi yerine takıp yarım saat hızlı programda boş halde çalıştırdım. Önceki yıkamalardan kalan deterjan varsa akıp gitsin dedim. Ardından tarif edilen miktarda nikvax katıp en düşük ısı (30 santigrat derece) ve en düşük sıkma devrinde (200 veya 400 devir/dk) çalıştırdım. Bence makineye bir tane daha kaz tüyü malzeme konulabilir. Tabi bu durumda deterjan miktarını biraz arttırırsan iyi olur. 4-5 malzeme bir arada yıkanır mı dersen net bir cevap veremeyeceğim.

Ben tenis topuyla uğraşmadım. İki tane kalın yürüyüş çorabını dürüp makinenin içine koydum.

Hani uzun tüylü kediler yıkanınca incecik bi hayvan ortaya çıkıyor ya. Kaz tüyü tulum makineden çıkınca aynen o haldeydi. Şapır şapır sular damlar halde çamaşır askısına astım. İlk 3-4 gün hiçbir şey yapmadım. Kendine gelmesi en az 5 günü alıyor. bu süreç içinde bir kaç kez ters düz yaptım o kadar.

5 günün sonunda hafif silkerek birbirine yapışmış tüylerin dağılmasını sağladım. Bunu 4-5 gün boyunca günde birer ikişer kez tekrarladım. Tam anlamıyla kuruması 8-9 günü buldu. Eskisinden daha çok kabardı.
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
temiz olup olmadığı değil, malzemelerin birbirlerini etkilemesi daha çok problem olabilir. ne bileyim birinde bir kimyasal kullanılmıştır, akar diğerine bulaşır. tekstilde oluyor böyle şeyler.
 

Everhard

Moderator
@Alaattinin Kafa Lambası
2 gün önce malzemelerimi yıkamaya başladım. Dediğin doğruymuş. Başlığı açmadan önce Nikwax'ın üzerini okumamıştım. Orada makineye 2 adetten fazla malzeme koymayın yazıyormuş :)
Ve senin tulum gibi benim de kalın kaz tüyü ceketim 2,5 L yağmurluk kalınlığında çıktı makineden :)
 
Üst