İsveç diyetinin zararları neler?

Merhaba Çağatay abi. 19 yaşındayım. 13 kilo aldım ve bir türlü veremiyorum. İsveç diyeti yapmayı kafama koydum. Zararları var mı, varsa neler. Bildiğim bir sağlık sorunum yok (kilolu olmak dışında) Boyum 1.71. Obez sayılmam ama fazlalıklardan kurtulmayı çok istiyorum.

merhaba,
bu diyetin doğrudan sağlığı olumsuz etkilediğini düşünmüyorum (sağlık hakkındaki genel kültür düzeyindeki bilgilerime dayanarak yazdığımı hatırlatırım).
ancak yan etkileri var. kendi üzerimde dikkatsizlik, farkındalığın azalması, konsantrasyon kaybı ve asabiyet gibi etkiler gözlemledim. bu nedenle dikkat gerektiren bir iş yaparken (örn. araç kullanmak, makine kullanmak, vs.) isveç diyeti yapılmasını kesinlikle önermiyorum. kendine veya başkalarına zarar verebilirsin.
insan vücudu 21 gün boyunca mutlak açlığa dayanabiliyor. Yani 3 hafta boyunca hiçbir şey yemeden hayatta kalmış insanlar (örn. kazazedeler) var.
birinci dünya savaşında atalarımızın cephede neler yiyerek hayatta kaldıklarını okuyabilirsin. bu diyette ise vücudun ihtiyaç duyduğu, organların ve beynin gereksinimi olan minimum gıdaları aldığını düşünüyorum.
yaşın küçük, ancak ergenlik dönemini çoktan atlatmışsın. psikolojik olarak da yetişkin sayılıyorsun. 16-17 yaşlarında olsan kesinlikle önermezdim, ancak herhangi bir sağlık sorunun yoksa (şeker, tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, vs.) isveç diyeti yapmaman için bence bir neden yok.
kendine güveniyorsan dene. dolap önünde. istediğin zaman bırakabilirsin :)