Islak ayakkabı yürüyüş botu nasıl kurutulur?

SerkanO

Yeni Üye
Arkadaşlar ıslak yürüyüş ayakkabısı veya botu nasıl kurutulur? Soba başında yüksek ısıda kurutma diyorlar siz nasıl kurutuyorsunuz?Başından bu konuda herhangi bir olumsuz tecrübe geçen oldu mu?
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Yürüyüş ayakkabısı veya botları doğal kurumaya bırakıyorsun. Herhangi bir ısı kaynağının yanında kurutmaya kalkarsan derileri çatlayacak, içindeki su geçirmez astarları bozulacak, tabanları ayrılacaktır.

Kurutmadan önce çamur vs temizliyorsun.

İçindeki tabanlığı çıkarıyorsun. İhtiyaç duyarsan tabanlığı ılık su ile yıkayabilirsin. Asla deterjan kullanma mantara sebep olur.

Ayakkabının burnu havada, ters çevirmeden doğal olarak kurumaya bırakıyorsun. Ters çevirirsen su buharı dışarı çıkamayacağı için özellikle goretex astarlı ayakkabı ve botlar koku ve çürüme yapıyor.

Büyük oranda kuruduğunda, henüz nemli iken gazete kağıtlarını top haline getirip içine kokuyorsun. Eğer ıslakken bunu yaparsan gazetedeki mürekkep ayakkabıya geçebilir. Bu mürekkep goretex benzeri membranlar için zararlı. Bunu yapmazsan da nemli kalıp koku ve çürüme yapabilir. Gazete yerine beyaz A4 sayfaları da kullanabilirsin.

Tüm bunlara ek olarak botlarda koku sorunu varsa kek, pasta için karbonatlar satılıyor. Her botun içine birer ufak paket karbonat boca edip botu sallıyor, karbonatın bota yayılmasını sağlıyorsun. Böylece koku sorununu da gidermiş oluyorsun.

En son olarak ayakkabı veya botta goretex olsun olmasın kuruduklarında nikvax benzeri sıvı iticilik kimyasalı uyguluyorsun. Bunu yapmazsan ayakkabı ve botların derisine su işliyor. Suya doyan deri goretexten ter buharının tahliye edilmemesine sebep oluyor. Sudan değil kendi ter buharından ıslanıyorsun.

Ayakkabıların botların su geçiriyor diye iade edilmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi periyodik olarak, özellikle ıslak parkurlarda yüründükten, ayakkabı temizlendikten sonra su iticilik kimyasalı kullanılmamasıdır.
 
Üst