İran Sabalan ve Demavend öncesi tavsiyeleriniz

Atilla

Yeni Üye
Ağustos veya Eylül aylarında 1 ay boyunca İran'ı gezmek, Sabalan ve Demavend dağlarına tırmanmak istiyorum. Bu seyahati ilginç kılacak, işimi kolaylaştıracak ipuçları verip, nelerden sakınmam gerektiği konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim.
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Tebriz den kuzeye Meşkin şehir (ismini yanlış hatırlıyor olabilirim) gideceksin, Tebriz ve Meşkin Şehir'de Türkçe konuşuluyor. Meşkin şehir'den Sabalana taksi tut. Uzun bir yol ama taksiye 10 liraya denk gelen bir para ödüyorsun. Sabalan 2000 metrede bir otel var. Oranın müdürü Türkiye'de okumuş. Rahatlıkla iletişim kurabilirsin. Sabalan'a çıkar inersin.

Sabalan'dan sonra kuzeye, Hazar kıyısındaki Astara şehrine gideceksin. Burada da Türkçe konuşuluyor. Oradan Hazar kıyısı boyunca birkaç saatlik yolculukla Raşt'a uğra. Raşt'ın 10-20 km güneyinde eski evlerin olduğu bir yer var ismini unuttum orada bir iki gece konakla... ardından ya Kuzeydoğu yönüne ilerle ve güneye yönelerek Demavend'e ulaş... ya da Raşt'tan otobüsle Tahran'a geç. Orada bir hostel vardı.. çok meşhur (adını unuttum) forumlarda ararsan bulursun. Orada konaklayıp bir iki gün Tahran'ı gezersin. Demavend'e çıkar inersin. (Tek başınaysan Demavend dağ evine uğrama, hatta görmesinler seni... 100 dolar dağa çıkış parası istiyorlar... törkiş törkiş no ingliş hamaney humaney nambır van diyerek saf ayağına yatabilirsin)

Tüm bunlardan sonra güneye in... hürmüz boğazına kadar yolu var.. trenle gez buraları... Kum, İsfahan gibi yerlere uğra... Çok da plan program yapma, spontane gez işte.

Yanına 500 dolar alırsan 1 ay babalar gibi yer içersin. Burada 500 lira tutacak taksi mesafesine 20 liraya ödersin. Yemek, pansiyon çok ucuz. Dolarını 10, 20 ve 50 dolarlar halinde bozdur. Bir yere para verirken, para bozdururken tomar halinde çıkarma, boyuna asılan asker cüzdanlarından al, pasaport ve paranı içinde muhafaza edersin.

İlk paranı Tebriz'de bozdur. Döviz bürosu bulamazsan ayakta bozan seyyarlara 20 - 30 dolardan fazla bozdurma... çok kazık atıyorlar.. Tebriz'de toplam 100 dolar bozdur fakat önceden burada 100 doların ne kadar İran parası yaptığını öğren. İnternet'ten sor İranlılara. Para sistemleri çok karışık ama ilk iki günde öğrenirsin. Bu 100 dolar seni Tahran'a kadar idare eder. Taksiye dolmuşa binmeden önce, yemek yemeden önce mutlaka fiyatını sor.
 
Üst