Hasan Dağı'nda Yapılanlar

Everhard

Moderator
Herkese merhabalar,
Geçtiğimiz 4-5 Eylül tarihlerinde Hasan Dağı yılankar rotasından solo zirve tırmanışı gerçekleştirdim, dönüşü ise daha güvenli bulduğum klasik rotadan yaptım.
Kamp yerim Karbeyaz otelin biraz üzerindeki taş barınakların civarıydı.
Paylaşmak istediğim; Hasan Dağı'nda hummalı bir çalışmanın olduğu. Bir de daha önceki gidişimde görmediğim bir değişiklik Karbeyaz otelin hemen önündeki düzlüğe yamaç paraşütü pisti yapılmış, hafta sonları çok sayıda paraşütçü geldiğini söylediler bana. Bu sıkıntı değil pek tabi. Ama bahsettiğim çalışma ciddi bir yol çalışması. Helvadere'den Karbeyaz otel mevkine kadar çift şeritli yol yapılıyor. Konuştuğum köylüler kayak pistleri açılacağını ayrıca komşu Karkın köyünden de bu pistlere kadar teleferik hattı yapılacağını belirttiler. Bunlara ek olarak Helvadere'nin de ilçe yapılması gündemdeymiş.
Bunu neden paylaştım? Hala görece bakir olan Hasan Dağı'na gitmeyen varsa elini çabuk tutsun. Bu kışa yetişir mi bilmem ama önümüzdeki senelerde araç ve otel yoğunluğundan dolayı Hasan Dağı'ndan uzak durmak zorunda kalabiliriz. Kış tırmanışlarında kullandığımız o şirin taş barınakların hali de ne olur bilemiyorum.
 
Üst