DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNDE AYAKKABI SEÇİMİ...!

Geçen bir trekking gurubu ile doğa yürüyüşüne katıldım. Facebook sayfasında zor parkur kategorisinde gösterildiği için bu fırsatı kaçırmak istememiştim. Ekip performansı çok iyi, yürüyüş de keyifli geçti. Hatta zor parkura tecrübesi az kişiler de katılmıştı. Böyle başlayanlara hep sempati duyarım..

Sabah arabayla giderken, bir hanımın ayakkabıları dikkatimi çekti. Boğazlı olmayan ve doğada değil, şehir kullanımına uygun bir şeydi. Kendisini uyarmak istesem de bunu nedense o sirada söylemekten vazgeçtim.

Parkurun tam orta kısmında bu hanımın ayakkabıları, ayağını vurup, yara etmişti ve o şekilde devam etmesi çok zordu. Bunun acısını askerlikten çok iyi biliyorum. Rehberimiz ilk yardım çantasını açıp, diğer hanımların yardımı ile soyulan yara ayağı ilaçlayıp, sardılar. Kız böylece kalan parkuru sorunsuzca tamamladı. İnsanlar tecrübeyle ilk yardım yapmayı da öğreniyor.

Şimdi bunu neden anlatıyorum ? Arabada kızla konuşurken; ayakkabıyı internet yoluyla aldığını öğrendim. Üstelik bu ikinci kullanımı ve bir önceki kullanımında da aynı sorunu yaşamış. Ayakkabı çok güzel ama trekking, hiking için kesinlikle uygun değildi.
Treking yapan insanın en önemli ekipmanı ayakkabısıdır. Ne yazık ki insanlar, renk uyumu veya sadece su geçirmez özelliğini önemsiyor. Ayakkabı gibi ekipman asla incelemeden kör alış yapılmamalı. Mağazada uygun fiyat gördüğünüz ayakakbıyı da almayın. Yatırım yapılacak en önemli şey ayakkabıdır ve parasal değeri asla düşünülmemesi gerekir.

Asla tek mağazaya giderek arama yapmayın, bir çok mağazayı gezerek, bir çok modeli deneyin. Bunu yaparken ayağınıza bir kalın, bir de ince trekking çorabı giyin. Ayaklar yürüyüş esnasında şişeceği için bu sizin yanılmanızı engeller. Arka topuğun tam oturması, parmak uçlarının da değmemesi gerekir. Yürürken ayakkabı içerisinde lap lap hareket etmemeli.. Vibran taban, boğazlı ve gora teks özellikler kesinlikle olmalı ve mümkünse sadece ayakkabı üretimi yapan markaları tercih etmelisiniz.

Ayakkabı almadan önce, günlerce mağazada araştırma yaparım. En nefret ettiğim şey de ayakkabı satın almaktır. Hatta satın aldıktan sonra ev de beş,on kere merdiven çıkarak deneme yapar, şayet olmazsa değiştireceğimi şart koşarım. Şehirde birkaç saat yürümeden asla doğaya çıkmam. Alırken de en kalitelisini tercih ederim, çünkü hala 10 senedir kullandığım ve onca ciddi kullanıma rağmen inatla parçalanmayan treking botum mevcut..
Erdem kılıç.
 

Zıpkıncı

Yeni Üye
bilgiler için teşekkürler. en iyisi yarım-bir numara büyük almak.. büyük olunca çözümü var.. en kötü çift kat çorap giyilir fakat küçük ayakkabı ve botu kullanmak imkansız.
 

Levent

Yeni Üye
özellikle yurt dışından ayakkabı siparişi verirken kesinlikle en az bir numara büyük almak şart.

tam numaramı aldım bir kere ama küçük geldi sanırım avrupada ölçüler daha dar ya da adamların ayakları ufak.
 
Üst