Dış ve orta katman önerisi.

Kampım Geldi

Yeni Üye
Merhaba.

15 /20 km mesafeli günü birlik doğa yürüyüşleri yapıyorum. Hava sıcaklıkların yüksek olması sayesinde nefes alabilen içlik ve t shirt ile günü kurtabiliyorum.

Ancak yavaş yavaş sıcak havaların yerini soğuk havaların alacağını düşününce orta katman ve dış katma kıyafet ihtiyacım ortaya çıkıyor.

Soğuk havalarda hem üşümeden/yağmurdan ıslanmadan hemde teri buharlaştırabilen bir set yaparak, kışında tadını çıkarmak istiyorum. İçlik olarak thermoform içlik kullanıyorum ve memnunum.

Nefes alabilen orta katman, ve su geçirmeyen/nefes alan bir dış katman tavsiyesi verebilir misiniz?

Ort katman için 200 - 300 TL, dış katman için 700 - 800 TL civarı bütçe ayırmayı düşünüyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum.
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
Bedenini bilmiyorum fakat https://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/salewa-fanes-2-goretex-2l/136559034/p bu fiyata Türkiye'de mümkün değil Gore-tex ceket bulamazsın. Kargosu ve gümrüğüyle tam da senin hedef fiyatına mal olur. Fiyatını yarı yarıya düşürmüşler.

Bunun da kesimi çok güzel fakat DRYEDGE nasıl bir membrandır hiçbir fikrim yok https://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/millet-k-absolute-2.5l/137035644/p

Bunun gibi https://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/berghaus-paclite-2.0/136396921/p gore-tex paclite lar da var fakat kumaşları çok narin olur, dal parçasına takarsan hemen yırtılır.

şu polartec 200 kumaştan mamul bir polar https://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/the-north-face-200-shadow/137256313/p deli sıcak tutar.

bu da polartec 100 kumaştan mamul, klasik bir polar https://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/the-north-face-100-glacier-1-4-zip/136350095/p

yukarıdaki polartec 200'ü yalnızca çok soğuk havalarda kullanabilirsin. polartec 100 daha esnek bu konuda.
 

Everhard

Moderator
Yurt dışına yönelmeniz bence de mantılı olacaktır. Zira söylediğiniz bütçeye maalesef iyi bir dış katman bulmak zor burada. Ya adı sanı duyulmamış markalara yöneleceksiniz (bazen şaşırtıcı derecede iyi malzemeler çıkabiliyor) ya da yurt dışından şu indirimli günlerde kaçırmadan sipariş vereceksiniz.
Ben geçen sene şunu almıştım:
https://www.ersinoutdoor.com/urun/torpedo7-packlite-su-gecirmez-erkek-kabuk-ceket
2,5 L paclite kumaş, membranın adı duyulmamış. Ama hem kesimi (teknik kesimli bir ceket) hem su geçirmezliği hem de hafifliği beni üzmedi.
Bütçe az daha yukarı çıkabilirse şu olabilir:
https://www.dagevi.com/giyim/erkek-giyim/erkek-ceket-ve-mont/the-north-face-m-apex-flx-gtx-2-0-siyahkirmizi-erkek-ceket
Son olarak nanopro teknolojili bir ürün kullanmışlığım yok. Ama Marmot gibi bir üreticinin adını kötüleyecek birşeyler satacağını pek düşünmüyorum. Aynı membrana sahip Precip ceketleri yıllardır satıyor Marmot. Ama tabi yine de en doğru dönüş kullanan bir arkadaşın tecrübeleri olacaktır.
 

Kampım Geldi

Yeni Üye
Bende bir yandan araştırmaya devam ediyorum.

Şuan için günübirlik yürüyüşlere katıldığım için bir tane ince kumaş polar alarak, üzerine softshell ceket işimi görebilir mi diye düşünüyorum.

Softshell mont, gore tex ceket kadar randıman vermeyecek olsa da, günü birlik yürüyüşlerde iş görebilir mi? Üstelik nefes alabilirlik konusunda eksik kalacağını düşünmüyorum. Ciddi bir yağmura denk gelirsem panço ile desteklerim diye düşünüyorum.

Çok sık orman içerisinde yürüyüşlerim oluyor, ve inanın gore tex mont ile o dalların içinden geçmektense çıplak geçmeyi tercih ederim
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
pançoyla yürüdüğün an içten su gibi ıslanıyorsun. sabit dururken problem yok. hem yağmuru hem de rüzgarı kesiyor. softshell mükemmel solur. dediğin gibi üstüne panço alıp idare edebilirsin. hareket halindeyken sık sık havalandırabilirsin.
 
Üst