“Dayanıklı” Ayakkabı tavsiyesi

Merhabalar. Forum sitelerine hiçbir şeyler araştırmadan üye olunup soru sorulmasından her ne kadar bende hoşlanmasam da lütfen beni öyle algılamayın, çünkü detaylı araştırma yapmama rağmen ne bir kaynak ne de kafamdaki sorulara cevap olabilecek bir bilgi bulabildim. İlgi alanlarımın olduğu farklı forum sitelerine aktif üyeliklerim de bulunuyor ama bu konu hakkında gerçekten çaresiz kaldım. Bunun için baştan özür dilemek istiyorum.

Yıllarca araştırma yapmaksızın zevkime göre Adidas marka ayakkabı(lar) giyindim ve son zamanlarda harcanan paranın beklenen kaliteye eşit olmadığını düşünmeye başladım(Benzer markalar içinde aynı şeyi düşünüyorum, doğrudur veya yanlıştır ona da emin değilim).

Araştırmalarım sonucu daha önce bilmediğim, yapılan sporlara göre(dağcılık, tırmanış, kamp, trekking vs.) birkaç ayakkabı türlerinin olduğunu öğrendim fakat kağıt üzerinde olarak ben bu sporlardan hiçbirini yapmayacağım. Daha çok çalışırken ve şehiriçi kullanacağım. 112de görev yapan birisiyim. Zaman zaman(fazla sıklıkla olmasa da) dağ, taş, yağmur, çamura bulaşıyoruz ve haliyle ayakkabılar kısa sürede zarar görüp deforme oluyor. Benim için “en önemli özellik olarak” kolayca deforme olmayacak(yıpranmadan, uzun bir süre giymeliyim). Bunun dışında içine su almayacak, uzun süre ayakta durunca terleme ve koku yapmayacak, yürüme-koşma gibi durumlarda rahat olacak(hafif olursa daha iyi olur), ağırlıklı olarak yazın giyilebilecek tarzda olacak. Şimdi bu saydığım özelliklerin veya(varsa) “şu özellikte iyi olur senin için” diye ekleyebileceğiniz özelliklerin hepsinin bir arada olabileceği bir marka-model ayakkabı piyasada bulunuyor mu? Yoksa bu saydığım özelliklerin hepsinin bir arada olduğu bir ayakkabı henüz üretilmedi mi? Bütçe gözetmeksizin ve çokta uçuk fiyatlar olmaksızın fiyat-performans olarak parasını hakedecek cinsten önerilerinizi bekliyorum.

Not: Bir süredir araştırıyorum bu konuyla alakalı, net bir kaynak bulamamakla beraber, okuduğum birkaç yazıda genelde dayanıklı olsun denilince hep kışlık bot önerileri istenilmiş ve kışlık bot önerilerinde bulunulmuş. Karadeniz’de yaşıyorum ve açıkçası buralarda kış falan olmuyor. Hatta kışlık olmasa da, belirttiğim özellikler bulunsun o bile bana yeter, bunu da böyle ayrıyeten belirtmek istedim. Saygılar...

maalesef öyle "yazın kışın yağmurda çamurda karda terletmeyecek koku yapmayacak" yani her türlü olumlu özelliğin bir araya geldiği mucize bir ayakkabı/bot yok. ayrıca beni çok memnun eden bir ürün bir başkasını tam tersi düşündürebiliyor. ben mevsime, parkura ve hava şartlarına uygun ayakkabı/bot giyiyorum. böylece tek bir malzemenin üzerine düşmemiş oluyorum ve malzeme (yani ayakkabı/bot) daha uzun süre dayanıyor.
tek parça deriden oluşan (uzun ömürlü olması, dikiş yerlerinden ayrılma yapmaması için), gore-tex astarlı (su geçirmemesi için), mümkünse çarşak bantlı (uzun ömürlü olması için) bütçenizin izin verdiği bir bot alın gitsin.

Hocam cevabının için çok teşekkür ediyorum. Konuya ne kadar yabancı olduğumu zaten yazmış olduğum mesajımdan da anlamışsınızdır. Yaz-Kış dört mevsim için gidebilecek ayakkabının olmadığını araştırma yaparken bir yazıda okumuştum. Bu yüzden not olarak yukarıda belirttim; nasıl tarif etsem bilemedim, yine mi saçmalıyorum bilmiyorum ama, kış denince benim aklıma "kar, buz, tipi, 0'ın altındaki hava sıcaklıkları" geliyor ve burada hava sıcaklıkları 0'ın altına bile düşmüyor. Yani en kötü yağmur yağıyor, karda giyilebilecek bir bot aramıyorum demek istemiştim. Bu şartlarda da yine aradığım özelliklerde ayakkabı bulunmuyorsa yaz mevsimini de eleyebiliriz işin içinden. Ama çalışırken giyebileceğim bir ayakkabı olmalı.

Daha da açık ve samimi olmam gerekirse nereden düştüm bu araştırma içine derseniz; Adidas, Hummel vb. marka sneakers ayakkabılara 200-300lira para veriyordum, 1 yıl zor dayanıyor, zaten o 1 yılın içerisinde deforme olmuş oluyor, yırtılıyor ve 2-3 ayı geçmeden eskimiş bir ayakkabı oluyorlar. Zaten en şikayetçi olduğum noktaları da hemen deforme olup yırtılmaları(Eskiden sanki daha kaliteliydiler). Bu sebeplerden dolayı dedim bende kendi kendime, belki daha kaliteli markaların ayakkabıları daha uzun yıllar dayanır mı diye... Durum bu şekilde yani :) Ancak derseniz ki markalar arasında öyle aman aman dayanıklılık açısından fark olmaz, bu durumda da gidip ucuz ayakkabılar almaya hazırım. Fakat bunca araştırmadan sonra artık ayakkabı çeşitliliğimi arttıracağım.
Son olarak çalışırken kullanacağımı göz önünde bulundurduğunuzda, varsa nokta atışı veya marka bazlı önerilerinizi bekliyorum... Saygılar.

Önerileriniz için çok teşekkür ediyorum. İlk mesajımda ne istediğimi iyice anlatabilmek için açık açık ve uzun uzadıya yazdım fakat, kusuruma bakmayın galiba konuyu fazla bulandırdım. İlk mesajda 112de çalışıyorum demiştim ve zaman zaman(fazla sıklıkla değil) taş, yağmur, çamura bulaştığımız oluyor derken bu dediğim gerçekten çok nadir çıkan durumlar(Trafik kazaları vb. durumlarda) . Yani sıklıkla şehiriçi ve köy vakalarına gidiyoruz, evlere girerken sürekli ayakkabı giy çıkar yapıyoruz. İller arası hasta nakillerine de sıklıkla gidiyoruz, hatta sürücülük yapıyorum ve ayakkabının saatlerce araba içi ayağımda durduğu oluyor. Konu hakkındaki cahilliğime verin fakat önerilerdeki modeller bana daha çok extreme kullanım için uygun modellermiş gibi geldi. Yani dayanıklı olsun derken bot istemiyorum(bunu da yukarda belirttim), kışlık olmayan, nefes alabilen-su geçirmeyen dayanıklı bir model işimi görür. Birde ilk mesajda yine "bütçe gözetmeksizin ve çokta uçuk fiyatlar olmaksızın" yazmıştım, tekrardan kusuruma bakmayın 1000liranın üzerinde öneriler gelebileceğini hiç tahmin etmemiştim, bunun içinde ayrıyeten özür dilerim.

avcı çizmeleri satılıyor. içlerinde akrilik battaniye malzemesi gibi bir tabaka oluyor soğuğa karşı yalıtım sağlıyor. yağmur, çamur, kar gibi koşullarda giy altına paçaları da sıva gelince de bi hortum tut pislik akar biter gider. ayakkabı giy çıkar olayının da en iyi çözümü iki tane battal poşet bulundurmak.
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
illa bu marka olacak diye bi şart yok. bir sürü çeşidi var. plastik çizme diye arat göreceksin.

avcı çizmeleri satılıyor. içlerinde akrilik battaniye malzemesi gibi bir tabaka oluyor soğuğa karşı yalıtım sağlıyor. yağmur, çamur, kar gibi koşullarda giy altına paçaları da sıva gelince de bi hortum tut pislik akar biter gider. ayakkabı giy çıkar olayının da en iyi çözümü iki tane battal poşet bulundurmak.
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
illa bu marka olacak diye bi şart yok. bir sürü çeşidi var. plastik çizme diye arat göreceksin.
Teşekkürler!