Dağcılıkta lider nasıl olunur

Numan Karaduman

Yeni Üye
Her tırmanış ekibinin harita ve pusulaya ihtiyaç duyması misali, her tırmanışta da iyi bir liderlik anlayışı şarttır; fakat bu liderliğin tarzı yapılan işe göre farklı olacaktır. Eski arkadaşlarla güneşli bir hafta sonunda dağlara tırmanmaya gitmek bir şey, hiç gitmediğiniz bir dağa teknik tırmanış amacıyla ve tanımadığınız tırmanıcılarla birlikte gitmek tamamen farklı bir şeydir. Siz ve eski arkadaşlarınız farkında bile olmadan ve hiç de resmi olmayan bir şekilde kaliteli bir liderlik elde etmişsinizdir; ikinci bahsedilen gezi ise çok daha yapılanmış, resmi bir organizasyon gerektirir. Her iki durumda da liderlik kavramı aynıdır ve amacı da tırmanışı gerçekleştirecek yöntemleri kullanmak ve tırmanışı güvenli, zevkli bir hale getirmektir.

Tırmanış Lideri
Tırmanış lideri, tırmanışı organize etmek ve rota üzerinde karar almaya yönelik özel sorumluluğu olan birisidir. Ekibe bağlı olarak, resmi bir organizasyonun derecesi “oldukça yapılanmış” bir seviyeden “yapılanmaya ihtiyaç duyulmayacak” seviyelere kadar değişir. Ama, gerekli ekip işlevleri şu veya bu şekilde işleyecektir. Liderin konumu destekçi kuruluş tarafından belirlense de, kendi kendine resmi olmayan bir şekilde ortaya çıksa da, çoğu tırmanışta bir lider olduğu gerçektir.


Takımınızla planları paylaşmalı, ancak her ağızdan farklı sesler çıkmasına seyirci kalmamalısınız.
Küçük, resmiyet içermeyen ekipler genelde lider seçmezler. Ekipteki herkes organizasyon işinin paylaşımı ve ekipçe hareket etmekte sorumlu hisseder ve ekip üyelerinin her biri diğerlerinin ne yaptığını kolayca bileceği için, koordinasyon sorunları oluşmaz. Tırmanışı organize eden veya en tecrübeli olan ekip üyesi sözsüz bir anlaşmayla böyle bir ekibin lideri durumuna gelir ama bu kişinin emir verircesine davranması söz konusu değildir.

Devamı için http://www.outdoorhaber.com/dagcilikta-liderlik/
 
Üst