Çadır Tavsiyesi Marmot&Msr

sefayesiloglu

Yeni Üye
Merhabalar
2 Kişilik 4 Mevsim çadır almayı düşünüyorum
Hem yazın karadeniz yaylarında olsun hemde kışın karlı hava koşullarında işimi görebilecek bir çadır arıyorum
Düşündüğüm bir kaç model var sizler ile paylaşmak istedim ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Msr Hubba Hubba Nx 2P
https://www.avcity.com/HUBA-HUBBA-NX-TENT-V7GREEN-MSR-CADIR,PR-796198.html?gclid=EAIaIQobChMIzqio6IPG4AIVxcwYCh36igQOEAYYASABEgJjU_D_BwE

Marmot Vapor 2p
https://www.avcity.com/urun/marmot-vapor-2-kisilik-4-mevsim-cadir-turuncu-2kisi

Msr Elixir 2
https://www.everestoutdoors.com/Elixir-2-Dort-Mevsim-Cadir,PR-2322459.html
 
Son düzenleme:

Everhard

Moderator
Kamp yükünü sırt çantanızda uzun mesafeler taşıyacak mısınız? Eğer cevabınız evet ise Marmot vapor kaliteli ancak ağır bir çadır. 2500 gr ciddi ağırlık.
Msr hubba artık kendini yeterince kanıtlamış ve hafif sayılabilecek bir model (1700 gr). Ama o fiyatı ne olmuş öyle oyyyy.
Eğer bütçeniz bu rakamlara uygunsa alternatif çok. Big Agnes ya da Mountain Hardwear bakabilirsiniz. Ama öncelikli soru sırt çantasında kamp yükü ile uzun mesafeler yürünecek mi?
 

sefayesiloglu

Yeni Üye
Sırt cantalı yürüyüşler için kullanacağım
İyi bir çadır almak istiyorum ona göre bütçe ayırdım diğer çadır seceneklerine de açığım
 
Son düzenleme:

Everhard

Moderator
Ben -bütçenin uygun olduğunu varsayarak- size bir tane yerine iki çadır almanızı öneririm. Yani hem yazın Karadeniz demişsiniz hem de kışın kar üzerinde kullanacaksınız. Benim tavsiyem hafif bir 3 mevsimlik çadır (bu yaz ve bahar kullanımları için olur) birde kışın kullanacağınız 4 mevsim (hatta ülkemizde 5 mevsim diye satılır) çadır. Ha derseniz bu üç mevsim olan kışın kullanılmaz mı, kullanılabilir. Fark biraz irtifa aldığınızda (yani daha yüksek rakımlarda konakladığınızda) ortaya çıkar. 4 mevsim çadırların rüzgar (hatta fırtına) dayanımları daha iyi olur, daha sağlam poller kullanırlar. Ama ben kışın fazla yüksek irtifalarda kalmam diyorsanız iyi bir 3 mevsim çadır kışın da iş görür. Örneğin yaz ve bahar için Big agnes'in aşağıdaki modeli olabilir:
https://www.bigagnes.com/Copper-Spur-UL2-Classic
Bunu Türkiye'de bulabilir misiniz bilmiyorum. Ya da çok daha uygun maliyetle Çinli üretici Naturehike'in modellerine (özellikle cloud-up ve mongar serileri) bakılabilir. Hiç de fena kalitede değil çadırları. Şu yazılara bakabilirsiniz
https://www.outdoorhaber.com/malzeme-inceleme/naturehike-cloud-up-2-ucuz-cift-kisilik-kamp-cadiri-incelemesi
https://www.outdoorhaber.com/malzeme-inceleme/en-iyi-naturehike-cadir-modelleri
Kış için ise:
https://www.k2outdoor.com.tr/Ferrino-Pilier-2-Cadir,PR-39228.html
ya da
https://www.k2outdoor.com.tr/Felen-2-3-Kisilik-5-Mevsim-Cadir,PR-5607.html
Bunlarla uğraşma tek bir çadır öner derseniz de, burada da bulabileceğiniz, şu çadır olabilir:
https://www.k2outdoor.com.tr/MSR-Elixir-2-Dort-Mevsim-Cadir,PR-6029.html
 

sefayesiloglu

Yeni Üye
Dediğiniz gibi msr çadırlarda hem öyle sıkıntı var bir de elixir 2 modeli yabancı sitelerde 3 mevsim geçerken türkiyede 4 mevsim olarak satışa sunuluyor ne hikmetse, kafam iyice karıştı bizim satıcılar sağolsun.
big agnesi türkiyeye getirtmem soru işareti ?
 

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
mevsim olayına çok takılmayın. kaygı duymanız gereken tek şey sert rüzgar. 3000+ metre kış ayı zirve faaliyetleri yapmayacaksanız dert etmeniz gereken bir durum değil. vaktiniz olursa okuyun https://www.outdoorhaber.com/makale/5-mevsim-cadirlar-gerekli-mi

big agnes'i almanya'da yaşayan bir arkadaşıma rica ettim, sağolsun buraya ulaştırdı. almanya'da tanıdıklarınız varsa globetrotter'dan siz satın alıp onların adresine gönderin, gelen birine versinler getirsin.
 
Üst