Çadır için yardım ...

#1
Arkadaşlar selam.
Zamanında Evolite Dacota 4 mevsim (EVO-04) 2 kişilik çadır aldım.
Özelliklerini tam bulamıyorum. Nasıl bir çadırdır? Sanırım daha çok dağ ağırlıklı bir çadır.
Kurulumu ve toplanması zahmetli. Motosiklet grubumuzla gezerken hep geç kalıyorum bu yüzden. Klasik soru tek kişilik, yağmur almaz, nem yapmaz, tepesi biraz yüksek olan, çabuk kurulup sökülen, uygun fiyatlı bir çadır varmıdır.? Bahar kamplarını dağda yapıyoruz. Bazen çok soğuk ve yağmurlu oluyor. Yazında pişirmeyen Uv korumalı felan bişey olabilir. Daha yeni öğrenmeye başladım bu işleri.
Birde Evolite Dreamer uyku tulumu almıştım( -32) / (-11 _ -5 ) / (+6 ) yazıyor üstünde 3 farklı renkte. Aynı şekilde bu konudada bilgi alabilirmiyim. İyimidir nasıl bir tulumdur? Bu tulum mumya şeklinde ve içinde rahat uyuyamıyorum. Bu konularda hiçbiryerde doğru dürüst bilgi yok. Şimdiden teşekkürler
 
Son düzenleme:
#2
Merhabalar,
Bahsettiğiniz çadırın kurulumunu bilmem ama neredeyse 4 kilo ağırlığı var. Buna bağlı olarak paket hacmi de oldukça büyüktür tahminimce. Motorla kampta da önem kazanan bir konudur bu hacim sanıyorum. Bahsettiğiniz özelliklerde çadır olarak Naturehike Cloud-up, Star river ya da Mongar modellerini öneririm. Hatta şunlara göz atmanızda fayda var:
https://www.outdoorhaber.com/malzem...up-2-ucuz-cift-kisilik-kamp-cadiri-incelemesi
https://www.outdoorhaber.com/malzeme-inceleme/en-iyi-naturehike-cadir-modelleri
https://www.outdoorhaber.com/malzem...adiri-incelemesi-naturehike-hafif-kamp-cadiri
Bahsettiğiniz tuluma gelince 2 kilo civarındaki hemen her elyaf dolgulu tulum kadar iş görecektir. Elyaf dolguda markalar arasında öyle büyük farklar olmuyor. Yine de bahsettiğiniz modelde ki -32'yi fazla ciddiye almamanızı öneririm. Öte yandan mumya tipi tulumların içinde rahat etmenin yollarını rayın derim. Zira ısı yalıtımı bakımından en başarılı kesim şeklidir. Zaten bunun dışında kalan dikdörtgen kesimli tulumlar genelde hatta neredeyse tamamen yazlık olurlar.
 
#5
Hangisi, tulum mu çadır mı.
Yada her ikisi için de konuşayım. Tulum söylediğim gibi 2 kilo civarındaki her elyaf tulum kadar iş görür. Ancak dikkate almanız gereken ısı derecesi, -5 ve -11 arası. Daha soğuklarda üşürsünüz sabaha kadar.
Çadır için de söyleyeceğim, oldukça hacimli ve ağır olduğu. Onun ötesinde çok ciddi bir sağanak yada fırtına olmadığı ve doğru kurulduğu sürece su geçirmeyecektir. Ama pratik bir çadır mı? Değil. Şu an ayıracak bütçeniz yoksa ikisi de iş görür. Yok bütçe var derseniz çadır öncelikle değiştirilebilir.