Bushcraft Outdoor bıçak testere balta marka önerileri

Doğa00

Yeni Üye
Merhabalar uzun zamandır outdoor ekipman kullanıcısıyım 2-3 günlük ağırlığı çok takmadığım arabayla yakın mesafe felan olan kamplarda genellikle bıçak ve testeremi yanımdan eksik etmem kamp ateşi için ve diğer şeyler için yanımda olmasını seviyorum outdoor ekipmanlar hakkında satın almak isteyenlere tecrübelerim doğrultusunda birkaç öneri verebilirim.

Bıçak : Bıçağınızın outdoor tarzında bir bıçak arıyorsanız bence karbon çelikten yapılması ve full tang denilen bıçağın en ucundan sonuna kadar tek parça yekpare olmasına dikkat edin genellikle bu tarz bıçaklar ömürlüktür. mora garbergi 4 yıldır kullanıyorum bir ömür gider sanırım. bıçağın kalınlığının batonlama ve sağlamlık açısından 3.2mm den az olmaması iyidir. çeşitli ağız açıları var scandi ağız denilen iskandinav ağız tipi genellikle batonlama yaparken yani odunu ikiye bıçak ile yarma işlemi yapılırken daha işlevseldir moranın bıçakları genellikle bu ağız açısına sahip. kabzasını bence kişisel zevkinize göre amerikan ceviz vs tarzında seçebilirsiniz. bu konuda uzun zamandır bıçak üreten firmalar genellikle iskandinav kökenli bu tarz firmalardan alabilirsiniz. şuanda evde 8 adet bıçağım var outdoor bıçak niteliğinde bunlardan 6 sı moraknives 1 casström 1 helle. outdoor kaliteli bıçak testere balta markalarını en iyi yapan markalar genellikle iskandinav menşeili uzun süredir bu işi yapan markalar.

sebze meyve kesmek için kullanacağınız bıçaklar ile bu outdoor bıçakları ayrılır bence opinel tarzı cep çakılarıda gayet güzeldir .

önerebileceğim bıçak markaları : moraknives, helle,casström,esee,condor,türk cememir doğa serisi,fallkniven vs

Testere : bence testerede silky ve bahco başta gelir. 2 adet bahco laplendere sahibim 5 yıldır kullanmaktayım harika hızlı kesen gerçekten çok uzun ömürlü sağlam bir testeredir. hızlı bir şekilde odun kesip ateş için odun hazırlamada çok pratik . silky testereler geriye çekişte kesen testereler, ancak arkadaşımdan biliyorum yaklaşık aynı zamanda ben bahco aldım arkadaşım silky almıştı bir hafta sonra namlusunu kırıldı çok narin kullanmak gerekiyor. agawa canyon diye bir markada var katlanır testereleri gayet güzel birazdaha pahalı ancak bunu genelde canoeing yapılan kanada tarzı yerlerde çok fazla kullanıyorlar. pratik bence ama bahco gayet güzel bir testeredir tavsiye ederim.

önereceğim testere markaları:bahcolaplender,silky 240-210,agawa canyon

Balta: balta namlusunun bıçakta olduğu gibi tipleri var anadoluda kullanılan baltalar genellikle kaynatılıp yapılır tek parça halinde demirden dövülerek sapa geçirilmez ve sakallı balta denilen namlusu vardır. iskandinav baltalarında ve western tarzı baltalarda genellikle tek demirden dövülüp sapına öyle geçirilir. bu tarz baltalar daha sağlam olur ömürlük kullanabilirsiniz. tabi baltayı yapan markanın uzun zamandır bu işi yapıyor olması ve kaliteli demirden yapıyor olması önemli.

3 adet baltaya sahibim 1 gransforsbruk 1 hultafors 1 hultsbruk.

Önereceğim balta markaları : gransforsbruk,hultsbruk,fiskars


trekking tarzı uzun mesafe sürecek 10-15 günlük mesafelerde taşımam ancak 2-3 günlük kamp keyif kampı bushcraft tarzı kamplarda yanımda bulunmasını seviyorum ve kamp ateşine çok kolaylık sağlıyor zaten çok ağır bişeyde değil mora garberg 120 bahco laplander 180 gransforsbruk outdoor axe 500 gr ağırlığında bolu karabük gibi yerler orman denizi bir terslik olduğunda acil bir durumda veya suya dereye v.s düşersem yanımda olması hayat kurtarıcı bence ama ağırlık açısından trekking yapıcak iseniz kesinlikle tavsiye etmem bu tarz ekipmanlar genellikle canoeing tarzı aktivitelerde yada kamp yerine fazla yürümediğiniz kamptan çok uzaklaşmadığınız aktivitelerde tercih ediliyor.

eğer sadece işinizi gören bir kit istiyorsanız alacağınız 80 tl lik mora robust 25 liralık testere 40 liralık nacakta iş görür anadoluda insanlarımız yıllardır bunları kullanıyor performans uzun ömür v.s farkı olur ama iş görür olayda bu zaten. herkese iyi forumlar .
 
Son düzenleme:

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
bu hafta semt pazarında 20 liraya bir şey gördüm, unutmazsam haftaya fotoğraflayıp koyayım. 300-500-1000 liralar ödemeyin, kullan at yaparsınız :))
 
Üst