Benimle 30 kilo vermek istermisiniz

Bay Serhat

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, 30 yaşında son zamanlarda pekte mutlu olmayan yetiskin bir bireyim. Mutsuzluğumun genel nedeni kendimi dünyadan ve insanlardan biraz soyutlamış olmam.

Bunun genel nedeni de kontrolüm altinda olmayan, engel olamadığım olaylar yaşamam ve kötü, artniyetli insanların üst üste hayatima girmesi oldu. Bunu iş hayatinada özel hayatimada genelleyebilirim.

Hal böyle oluncada iç motivasyonunu kaybetmiş hayattan zevk almayi unutmuş ve sigarayi birakmam ilede sürekli yemek yiyen birisi haline gelmiştim.
(Bu süre zarfinda en olumlu gelişme sigarayi bırakmış olmam heralde 8 aydir içmiyorum)

Bu dönemin geçici olduğunu,kendimi toparlamam gerektiğini bilsemde aldığım kilolar moralimi dahada bozuyordu çünkü kilo vermek denilince gözümün önüne 2 saat süren spor salonundaki yürüyüşler bisiklet mekikler ve daha birçok can sıkıcı antreman programi geliyordu.

11 12 sene önce üniversitede bir kızla tanisip birbirimize aşık olmuştuk.Bir süre sonra ayni evde yaşamaya başladık ve kiz arkadaşımda biraz hamarat birisi olduğu için saolsun kisa sürede benimde yoğun gayretimle cok kilo almis oldum.Evlilik sana yaramış kilo almışsın diye bir kalıp vardır bizde ayni durum sayilir :)
Bir süre sonra ailemin yanına döndüğümde aldigim kilolara inanamadilar ve beni direk spor salonuna yazilmam konusunda teşvik ettiler. Ozamanlar en yakin arkadaşımla bir spor salonuna kayıt olduk ve ağırlık çalışmaya başladık.Bu 5 sene kadar çok disiplinli şekilde sürdü tabi kilolardan eser kalmamış artik vücut geliştirme yarışmalarına katilmayi bile düşünecek bir vucuda sahip olmuştum.

Birgün bir arkadaşımın ev taşımasına yardim ederken ısınmadan güçlüyüz nasilsa diyerek agir eşyalari yüklenirken ters bir hareket yapıp kolumda kas yırtılması yaşadım.Inanilmaz bir boşluğa düştüm çünkü hayatimin merkezine koyduğum sporu artik yapamaz hale gelmiştim. Alışveriş posetini tini bile kaldiramayacak agrilar yasiyordum. Tedavi süreci genelde dinlenmeye dayali yani ağır kaldirmamam gerekiyordu doğal olarak spor hayatim bitmişti.

Yani benim için spor denilince aklima ağırlık kaldirmak geliyor. Bana koşu bandinda 2 saat deli danalar gibi koşup o lanet eliptik bisiklette nefes nefese kalip okadar mekikler esnemeleri yapip dusu aldikdan sonra ertesi gün gene ayni eziyeti çekeceğimi bile bile eve gitmek gerçekten spordan sogutmustu beni. Buzaman kadar kaç tane spor salonuna yıllık üyelik yapip gitmedim sayısını hatırlamıyorum.

Kırılma noktası yılbaşından 1 hafta önce oldu. Artik 122 kg olmuştum. Sürekli hazır gıdalar tüketen ve bir sonraki öğünde ne yiyeceğimi düşünen birisi olduğumu biraz geçte olsa anladım ama hiç bişey için geç sayilmaz.Şu anda kendime çok kızıyorum. Bir insanin hayattaki en değerlisi kendisi olmalı. Önce kendimize saygi duyup iyi davranmaliyiz ki çevremizde faydalı olabilelim. Aksi taktirde gerçekten insanların bakışları konuşma üsluplari bile farklı oluyor.

Burada kilolu olan arkadaşlar ben dahil kilo vermeden önce kendilerine sormalari gereken bazi sorular var.Surekli çok kilo almışsın diyen insanlar biz bunu bilmiyormuyuz saniyor acaba. Bir mekanda ilk konuşulan konu neden bizim kilomuz olsun ki.Neden istediğimizi giyemeyelim neden hem vücut hemde zihnen daha sağlıklı olmayalim, neden en ufak bir aktivitede nefes nefese kalalim hayatimizin en güzel günlerini neden evde hapis gibi geçirelim. Bunlari aciklamaya gerek yok kilolu olmanin zorluklarini biliyorsunuz. Bence sende daha iyisini hakediyorsun.Eger sizde benim gibi yeni bir meydan okumaya hazirsaniz benimle birlikte bu yolda yürüyebilirsiniz.Unutmayın bunu kendiniz için hayat standartlarinizi daha kaliteli hale getirmek icin yapicaksınız. Kolay olmayabilir ama zor olani başarmanın verdiği mutluluğu hicbir şeyden alamazsiniz.

Gelelim diyeteee.

Bugün yeni hayatımın 7.gunü 7 kilo verdim. Herkesin vücut şekli, yapısı yaşantısı, yedikleri, içtikleri farklı olabilir hayati güzel kilan da bu.Ben kilo vermeye önce nefsimi terbiye ederek baslamak istedim. Sürekli yemek yeme istediğini kontrol etmek açlık hissini bastirmak buradaki en kilit nokta.

Yaptığım diyetin ismi hurma yoğurt diyeti bu diyette 3 öğün besleniyorsunuz.Her öğünde 7 adet hurma ve bir kase yağsız mümkünse ev yapımı yoğurt tüketiyorsunuz.su ve yesil çay disinda başka hicbisey tüketmemeniz lazım. Ilk günler gerçekten zor geliyor insana kolay değil yillardir yaptığın bir alışkanlıktan vazgeçiyorsun. Beyniniz bunu kabul etmek istemiyor size sürekli yemek resimleri gosteriyor serap gibi kendinizle resmen savaş veriyorsunuz 3 gece boyunca artarak aclik hissi araliklarla devam ediyor.Ama bu süre zarfinda ne bir halsizlik nede bir baş dönmesi yaşıyorsunuz çünkü yogurt zaten illaki bilirsiniz kilo vermenin en büyük dostu hem tok tutar hem kemiklerinizi guclendirir hemde yağ yakimini hızlandırır. Hurma ise mübarek bir yiyecek ihtiyaciniz olan çoğu vitamine sahip peygamber efendimizin 1 hurmayla oruç tuttuğu söylenir.Agir bir beslenme programi olduğu icin 1 haftadan fazla yapmanızı önermem. Unutmayın bu diyeti yapmaktaki asıl amaç nefsinizi kontrol etmek inanin 1 hafta boyunca sadece hurma ve yogurt yemek vucudunuza çok iyi geliyor detoks etkisi var vücudun yillardir yakamadigi besinleri minarelleri daha dogrusu çöpleri vucut yakarak temizleniyor.

7 günlük süre boyunca yaşadığım olumsuzluklari 3.gece yasadigim o aclik hissi ve uyuyamamak diyebiliriz.

Olumlu yönleri ise çok çok daha enerjik birisi oldum. Üzerimdeki o uyuşukluk gitti resmen enerji doluyum. Spor yapiyorum kendim evde ben çok halsiz düşerim saniyordum. Nekadar sıklıkla ve nekadar büyük porsiyonlar yediğimi farkettim. Vücudun gerçekten bukadar yemek yemeye ihtiyaci olmadığını anladim. Bizler nekadar çok yemek yersek emin olun okadar halsiz bitkin ve yorgun oluyoruz. Çünkü vücut size saglamasi gereken enerjiyi yediğiniz yemekleri sindirmek için harciyor tam sindiriyor azcık enerji veriyim şuna da 2 hareket etsin diyor tam o sıra siz birdaha yemek yiyorsunuz. 1 öğün yemek yemediğiniz zaman açlıktan ölecek gibi hissediyorsunuz. Hiç merak etmeyin arkadaşlar siz yillarca yediniz, siz yillarca bişey yemesenizde vucudunuz sizi yaşatacak enerji olan yağları depolamiş.Simdi beni yanlis anlayip aç kalmamiz lazim hicbirsey yemeyelim diye bir düşünceye kapilmayin. Demek istediğim ihtiyaciniz olani yiyin. Mesela ben gece 2 lerde ekmek arasi nutellalar yumurtalar börekler hamburgerler patateslerAllahim neler neler yedim öyle alismisimki sagliksiz beslenmeye hani 1 tane salatalık yiyim birtane meyve yiyim de geçiştiriyim aklimin ucundan geçmiyordu hani dunyalari yer üstünede 1 salata 1 meyve yerdim :)

Yani toparlamak gerekirse yüksek kilolu olan arkadaşlara tavsiyem once nefsinizi kontrol etmeyi ogrenin. Kararlari siz veriyorsunuz mideniz yada beyninizin oyunlarina gelmeyin.
Bugun son gecem bu diyette. Bundan sonra midem küçüldüğü ve nefsim de köreldigi için daha az porsiyonlarla daha saglikli bir programla haftada 1 2 kilo vererek 5 6 ay gibi bir surede yaklasik 30 35 kg vermek. 1 hafta sonra vücudum yeni diyetine uyum sağlandıktan sonra ağırlık calismalarina tekrar başlayacağım. Unutmayin spor yapmaniz gerekiyor ama ağır bir diyetle spor yapmak zor olduğu için alistikdan snra kendinizi yormadan, yoksa sarkma sorunu yaşayabilirsiniz

Bu süre zarfinda yaptığım diyeti yediklerimi verdiğim kiloları ve 5 6 ay sonra kismet olursa baklavalari bir resimle paylasirim. Herkese sağlıklı gunler dilerim

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
bu tip şok diyetler 2-3 haftayı geçmemeli. kilo ile baya mücadele etmiş biri olarak şok diyet sonrası düşük kalorili, protein zengini fakat karbonhidrat, yağ ve mineralleri az da olsa içeren diyetle beraber spora başlamak gerektiğini savunuyorum. spor deyince doğa yürüyüşü, bisiklet ve salon sporları harmanlanabilir.

kas kütleniz arttıkça durduk yere de kalori harcayacaksanız. oturarak kilo vermeye çalıştığınız dönem bazal metabolizmanız 1000 kaloriye kadar düşecektir.

vücut "bu adam diyete girdi, mutsuz, hadi yağları yakayım" diye düşünmüyor. tam tersi "savaş çıktı, kıtlık var. yiyecek bulamıyor. vücut fonksiyonlarını yavaşlatayım ki yiyecek bulana kadar hayatta kalabilsin" deyip kendini buna ayarlıyor.

yani tek tip beslenip oturarak zayıflamak yerine sınırlı beslenip zayıflamayı spor sayesinde başarmak hem ruhen hem de fiziksel olarak daha iyi sonuç almanıza yarar diye düşünüyorum.

Bay Serhat

Yeni Üye
Yazimda bahsetmiştim zaten dün son günümdü hurma diyetinde 7 gün yaptim estahimi kontrol etmek ve midemi kucultmekti oncelikli hedefim ki bunuda başardım.Şuan için normal diyetlerdeki o küçük porsiyonlar bile çok geliyor gözüme.
Artık protein ağırlıklı bir diyet yapıcam isteyen olursa paylaşırım onuda

Bay Serhat

Yeni Üye
Evet arkadaşlar bugun sabah tartildigimda 112.4 kiloya düştüğümü gördüm. Protein ağırlıklı sebzelerle takviye ettiğim karbonhidrat almamaya özen gösterdiğim bir diyet yapiyorum şuan. Günde en az 3 litre su içiyorum spor olarakta çok ağır spor yapıp vucudumu yormak yerine evde sıkılaşmaya yönelik mekik şınav cardio tarzı 30 40 dakikalık bir programım var.Şuan iyi gidiyor gece uyumakta biraz zorlanmam dışında herhangi bir sorun yok gayet sağlıklı ve güçlü hissediyorum.Bakalım neler olacak

Alaattinin Kafa Lambası

Yönetici
Yönetici
hafta sonları doğa yürüyüşü yapan gruplara da katılın. ortalama 15 kilometre yürürler ve oldukça fazla kalori harcayabilirsiniz. Facebook gruplarda ararsanız bulabilirsiniz.

mustafa

Üye
Selam,
Ben de 1-1.5 sene önce 88 kiloydum boy 1.75, yaş 45 şimdi, sporla uğraşıyordum, çok kilolu görünmüyordum ama yine de göbek çevresinde yağ vardı. Bir gün baktım böyle olmuyor, 1-2 faaliyet te de iyisin bak senin gibi iri bir adamın zirveye çıkacabileceğini düşünmüyorduk laflarına maruz kalınca dedim ki hacı göbek var sende, biraz dikkat etmen lazım.
İlk yaptığım alkolü (özellikle birayı) hayatımdan çıkarmak oldu. Şimdi sadece ayda yılda bir rakı masasına oturuyorum o kadar.
Sporu bırakmadım, ara verdiğim zamanlar oldu ancak hayatımdan çıkarmadım hiç.
3. ve sanırım en etkilisi ise aralıklı beslenmeye başlamak oldu. Gün gün kontrol ettim kendimi (hem kilo hem enerji, moral açısından). Şimdi 73 kiloyum, sabahları kahvaltı yapmıyorum, ilk öğünümü 12 de yiyorum, akşam da 20 den sonra kesinlikle hiç bir şey yemiyorum. Kendimi daha enerjik hissediyorum. Araştırın, tavsiye ederim.