baslangic hiking malzemeleri

#1
merhabalar. bir sure sonra hikinglere katilmayi planliyorum. internetten adidasin hiking botunu aldim. yorumlari okuyunca geri mi versem acaba diyorum. bir de uygun sirt cantasi ariyorum. decathlondan almayi dusundum ama yorumlar cok kotu. 15 kmlik geziler maksimum. kac lt canta alinmali gunubirlik icin (kadin oldugumu da gozunune alirsak).
 
#2
Öncelikle merhabalar ve hoş geldiniz.
Güzel bir spora heves ettiğinizi söyleyeyim. Ama -tabi ki şahsi fikrim- adidas almakla ufak bir hata yaptığınız kanaatindeyim. Zira, Adidas'ta dahil, majör faaliyet ve üretim alanı outdoor olmayan firmaların ürettiği outdoor ürünlerine (sadece bot değil hepsine) mesafeliyim. Belki çok kaliteliler belki fena halde rahatlar yada sağlamlar bilmiyorum ancak diğer tarafta on yıllarını sadece trekking, hiking ve dağcılık ekipmanları üretimine vermiş, kendini kanıtlamış, işinin ehli üreticiler dururken, ben bu "marka"lardan ürün almamaya çalışırım. Sizin aldığınız bot Adidas olduğuna sanırım 900 lira civarı bir maliyeti olmuştur size. Bakın mesela ben hemde bir parça daha ucuza şunu önerirdim :
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Emin olun tank gibi bir bottur kendileri. Tabi şimdi iade şansınız olur mu bilemem, sakın hevesiniz kırılmasın yada moraliniz bozulmasın pek tabi aldığınızla da yürünür. Öncelik istek ve heves.
Çanta konusuna gelirsek, hiking dediğimiz günübirlik doğa yürüyüşlerine katılacaksınız anladığım kadarıyla. İlk tavsiyem 30 lt hacmi bence geçmeyin. İkincisi günübirlik bir etkinlikte (ki etkinlik başlangıç noktasına ve bitiş noktasından geriye araçla ulaşılacak) aman aman ağır yük taşımayacağınızı göz önünde bulundurarak çok büyük maliyetler altına girmemenizi öneririm. Günübirlik doğa yürüyüşü için bence Dechatlon'dan bal gibi çanta alınır. Örneğin şu:
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Çok ta güzel olur, hiking için işinizi fazlasıyla görür yeter de artar bence. Yok illa ki Dechatlon markası istemem derseniz de şu gibi bir alternatif mevcut:
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Ama göründüğü gibi maliyet bir hayli artıyor. Çanta seçenekleri daha da çeşitlendirilebilir tabi ki. Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Fazla mı uzattım ne.
 
#3
cok tesekkur ederim ayrintili cevabiniz icin. aslinda adidas almamin nedeni indirimde yakalamamdi. 400 civari bir fiyati vardi. hiking olunca bir de baslangic tabi cok para vermek istemedim acikcasi. belki devami gelmez diye. decathlon canta gonderdiginizi begenmistim ben de. 10 lt de cok kucuk olur degil mi?
 
#4
Rica ederim.
10 lt evet çok küçük gelir kesinlikle. İçinde en azından yedek çorap, her mevsim panço ya da yağmurluk, kışın dış katman, 2 lt civarı su, sıcak sıvı isterseniz termos, öğlen kumanyanız, basit temizlik malzemesi vs. olacak. Biraz daha büyük bir çantaya ihtiyacınız olacaktır. Söylediğim gibi 30 lt nin üzerine de çıkmayın ancak 10 lt çok yetersiz kalır.
Bot konusuna gelirsek, Adidas'ın gore-tex membranlı bir parça yüksek bilekli outdoor botlarını 400 küsür liraya aldıysanız müthiş bir fiyat, çünkü iyi biliyorum bu Adidas'ların fiyatlarını (günlük kullanım için düşünmüştüm çok yakın zamanda) 900-950 arasında hep.
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

bundan bahsediyorum.
 
#6
Yerinizde olsam değiştirirdim. Tabi iade imkanı yada farklı bir model almaya bütçe uygunsa. Niye derseniz, bu model su geçirmez değil maalesef. Belki çok rahattır bilemiyorum ama su geçirmezlik gerçekten önemli bana sorarsanız. Hele ki önümüz kış, gerçi yaşadığınız yeri bilemem ama, günübirlik hikingler önümüzdeki birkaç ay boyunca kar/batak kar/sulu kar/çamur zeminlerde yapılacak. Yaklaşık 5-7 saat süren ve tamamı arazide geçen bu faaliyetlerde ilk dakikalarda ıslanacak ve su geçirecek bir bot, hem yürüyüşün geri kalanını çekilmez hale getirecek, hem ayakkabı içindeki sürtünme artacağından cildiniz zarar görecek/su toplayacak, hem de özellikle dinlenme anlarında üşümenize yol açacaktır. Sözün kısası -eğer imkanınız varsa- kullanacağınız bot su geçirmez olsun. Bunun için mutlaka çok çok yüksek maliyetler altına girmenize gerek yok. Bakın şu botlara :
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Bunların tamamı su geçirmez ve nefes alabilir membrana sahip, başlangıç için yeterli ve rahat (özellikle ilk ikisi) ve oldukça ekonomik seçenekler. Emin olun su geçirecek bir Adidas'tan daha fazla faydasını göreceksiniz.
Çantada da evet 20 lt yada 25-30 lt düşünün bence de. Hatta 30 fazla olur, 20 benim için daha iyi derseniz şunlara bir bakın derim:
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Özellikle ikincisini öneririm. Hem daha rahat ve daha az terletecek bir sırt sistemi var, hem dahili çanta yağmurluğu mevcut hem de daha fonksiyonel.
Bence yeni başlayacağınız için yukarıda gönderdiklerim fazlasıyla işinizi görecektir. Bu işi sever, ilerletmeye meyleder ve doğa faaliyetlerini çeşitlendirirseniz zaten farklı ihtiyaçlarınızın neler olduğunu tecrübelerinizle göreceksiniz.
 
#7
cevaplariniz cok yol gosterici oldu. ayakkabiyi iadeye verdim :) cantalardan da ilk gonderdiginizi begendim. cok tesekkur ederim yardimlariniz icin.